◉✿ازدواج آسان✿◉

❀﴾﷽﴿❀

👌ازدواج؛رحمت الهی
👌همسرداری؛جهاد
👌فرزندبیشتر؛زندگی بهتر

📣 @mohajere313

🌷 http://eitaa.com/asanezdevag

🍀 https://gap.im/asanezdevag

🌸 https://profile.igap.net/asanezdevag

🍄 https://ble.ir/asanezdevag

🌿 https://rubika.ir/asanezdevag


#تجربه_من ۱۶۰
#فرزندآوری
#تفاهم_زوجین

من مادر چهار فرزند هستم و به حمدلله پنجمی هم تو راهه...😁

مثل خیلی های دیگه اول ازدواج دو سه سالی جلوگیری داشتیم. چون یکم ازین اختلاف نظرای زن و شوهری تو ‌زندگی مون زیاد بود😡 و با خودم میگفتم باید اول به تفاهم کامل و صد در صدی برسیم بعد بریم سراغ بچه...

آخرش دیدیم هر کارش کنیم، تفاهمه صد در صدی نمیشه، دیگه گفتیم ولش کن، فعلا استارت بچه اولیه رو بزنیم ببینیم چی میشه، خدا بزرگه.

استارت اولی رو که زدیم دیگه، پشت سرش به سرعت برق و باد، کوچولو های بعدی تشریف آوردن الحمدلله...

این در حالیه که دوستای همسرم که بچه اولشون با بچه اول ما هم سنه، تازه کم کم دارن به دومی فکر میکنن😁

ولی اینم بگم که انگار خدا خودش میدونس ما از سر بیکاری، اول زندگی هی میوفتادم به جون هم😄 ... آخه از وقتی حضرات نی نی ها شروع کردن به قدم رنجه فرمودن، وقت سر خاروندن هم نداریم ، چه برسه به دعوا و...

نمیخوام بگم بچه پشت هم و زیاد، سختی نداره، کدوم خوبی تو دنیا هست که بی سختی باشه؟ ولی واقعا به محاسنش می ارزه...

غیر اینکه روزی رو زیاد میکنن و با نمکن، بچه ها خیلی به آدم اعتماد به نفس میدن و پدر و مادر رو به خدا نزدیک میکنن و باعث میشن گناه تو زندگی کم بشه و تفاهم زن و شوهر رو زیاد میکنن.

الان گاهی با خودم فکر میکنم انشالا بچه هامون بزرگ که شدن و ازدواج کردن رفتن، باز دوباره میخوایم با هم هی دعوا کنیم ینی؟!!😫😂

🆔 @asanezdevag
11 ساعت پیش
🌺 #تربیت_فرزند

کنترل عصبانیت

هنگامی که والدین به طور کار آمد هیجان های خود را مهار می کنند، فرزندان شان هم یاد می گیرند تا به همین شیوه عمل کنند. روشی که والدین برای مدیریت خود در شرایط انفجاری (عصبانیت بیش از حد) به کار می برند، الگویی برای فرزندشان می شود تا به هنگام خشم یا اندوه از آن الگو تبعیت کنند.
بنابراین کنترل خشم و عصبانیت چیزی است که همه والدین به آن نیازمندند. خود مهار گری روشی برای کمک به والدین است تا از وارد کردن صدمه به فرزندشان اجتناب کنند. با کسب این مهارت، والدین خواهند توانست تا با فرزندشان به شیوه هایی موثر حتی در لحظات تنش زا، تعامل کنند.

مثلا وقتی کودک ما شاهد است که به نظر خیلی عصبانی می آییم، خشم خود را فرو بخوریم و سکوت کنیم و چند دقیقه ای از او بخواهیم محیط را ترک کند تا کنترل خود را دوباره به دست آوریم، او نیز از این شیوه استفاده خواهد کرد. در واقع رفتارهای خشن فرزندانمان بازتابی از رفتار والدین است.

خشم، هیجان پایه ای است که هر کسی آن را می فهمد. می توان به افراد آموزش داد که چگونه خشم خود را بدون آسیب زدن به خود یا دیگران مهار کنند. آنچه حائز اهمیت است قبول مسئولیت اعمال خود و پذیرش احساسات به عنوان بخشی از ماهیت بشری است.

🆔 @asanezdevag
11 ساعت پیش
🚫 سقوط باروری، پیش از توسعه یافتگی

#بحران_جمعیت

🆔 @asanezdevag
11 ساعت پیش
💖پدرها و مادرها، بچه‌ها را از اوّل با کتاب محشور و مأنوس کنند. حتّی بچه‌های کوچک باید با کتاب اُنس پیدا کنند. باید خریدِ کتاب، یکی از مخارج اصلی خانواده محسوب شود.

✨رهبر انقلاب؛ ۷۴/۰۲/۲۶

#تربیت_فرزند

🆔 @asanezdevag
11 ساعت پیش
💌 عالم را خانم‌های خانه دار می‌چرخانند...

📸 عکس باز شود

👤 #حاج_آقا_پناهیان

#زن_مسلمان

🆔 @asanezdevag
11 ساعت پیش
#تجربه_من ۱۵۹

وقتی به همسرم گفتم سر بچه سوم باردارم خیلی ناراحت شد. بهانه ش این بود که بچه دوم ما تازه یک ساله شده و جالبه همون جا به من گفت میشه دارو یا آمپولی استفاده کنی که از دستش خلاص بشیم ....

با شنیدن این حرف خیلی ناراحت شدم و گفتم سختی حاملگی رو من میکشم که البته سختی نیست و لطف خداست ...

روزهای سخت بارداری تمام شد و سومین پسر گلمون هم به دنیا اومد ولی به لطف خدا همسرم هر روز علاقه ش به بچه سوم بیشتر میشد و می‌گفت راستی با این حقوق کم چطور داریم انقدر خوب و راحت زندگی میکنیم؟! من هم بهش گفتم این هدیه خداست برای کار بزرگی که کردیم و بچه سوم رو از بین نبردیم .

حالا فرزند کوچک ما به کلاس دوم ابتدایی‌ میره و خیلی باهوش و زیبا و دوست داشتنیه...

خدا رو هزار بار شکر

🆔 @asanezdevag
1 روز پیش
📹 #ببینید | شما هم مثل من با دیدنش خندتون گرفت😂


#فرزندآوری

🆔 @asanezdevag
1 روز پیش
✅ 7 درد دل شوهرانه
👇👇


#همسر شما یک آدم فضایی از مریخ یا ونوس نیست که نتوانید او را بفهمید یا کشفش کنید. فقط کافی است حرف‌هایش را بشنوید و خواسته‌ها و انتظاراتش را بدانید مثل این موارد:

1⃣ یک تشکر خشک و خالی به جایی برنمی‌خورد

شاید با خودتان بگویید من که هر کاری از دستم برآید انجام می‌دهم و توجه زیادی از خودم نشان می‌دهم. باید بدانید که #شوهر تان در این مورد مثل شما فکر نمی‌کند. وقتی او کارهای هر چند کوچکی مثل بیرون بردن آشغال‌ها و شستن ظرف‌های میوه را انجام می‌دهد، اگر یک تشکر کوچک از شما بشنود، خیلی شادمانه‌تر و باانگیزه بیشتری آن کار را می‌کند. او هم مثل شما نیاز به تحسین و تمجید دارد.هر از گاهی یک تشکر خشک و خالی خیلی چیزها را عوض می‌کند و احساس تحسین شما را به او منتقل می‌کند.

2⃣ به جای شانه‌هایی برای اشک ریختن، پیشنهادهای خوبی برایت دارم

وقتی از سر کار به خانه برمی‌گردید و شروع به حرف زدن در مورد رئیس پرتوقعتان می‌کنید از نظر شوهرتان شما در واقع دارید مشورت و راهنمایی می‌گیرید، نه اینکه فقط به دنبال یک گوش شنوا می‌گردید. به خاطر همین است که او شروع می‌کند به راه‌حل پیشنهاد دادن. احتمالا این کار او برای شما نشانه خوبی نباشد و اجازه ندهید حرفش را بزند و حتی از او انتقاد کنید که مگر من خودم نمی‌توانم مشکلم را حل کنم. در حالی که این کار نشانه اهمیت دادن او به شماست. او می‌خواهد کمکی کرده باشد، چون برایش مهم هستید.

3⃣ اگر می‌خواهی کاری در یک زمان خاص انجام شود، به من بگو

حتما برایتان پیش آمده که کار ساده‌ای را از همسرتان خواسته‌اید اما در زمان خود انجام نشده است.وقتی به او می‌گویید مثلا لامپ را عوض کن یا در کابینت را تعمیر کن، از نظر او این کار محدودیت زمانی خاصی ندارد و هر وقت بتواند آن را انجام می‌دهد. اما اگر بگویید فلان کار را تا قبل از دوشنبه که مهمان داریم انجام بده حتما با کمال میل وقت می‌گذارد.

4⃣ مستقیما به من بگو چه چیزی آزارت می‌دهد

از زمان زندگی انسان در غار، بعضی رفتارهای زنان برای مردان گیج‌کننده بوده است. آنها تعجب می‌کنند که چرا شما به جای اینکه بگویید من از فلان کار تو ناراحتم، دندان‌هایتان را به هم قفل می‌کنید و می‌گویید من خوبم. موضوع این است که آنها به مدد آه کشیدن‌ها و محکم قدم زدن‌های شما متوجه می‌شوند که یک جای کار می‌لنگد اما نمی‌دانند موضوع چیست. البته شما به نوعی دارید ارتباط برقرار می‌کنید و حرفی را منتقل می‌کنید ولی به یک شیوه ناسالم و غیرصحیح. کلید حل مشکل این است که مستقیما بگویید من از اینکه تو آمدی خانه و رفتی سراغ کامپیوتر ناراحتم. این حرف خیلی بهتر از یک عصبانیت منفعلانه است.

5⃣ لطفا از من نپرس که در این لباس چطوری به نظر می‌رسی

اول از همه اینکه هیچ جواب مشخصی برای این سوال وجود ندارد که این دامن، من را چاق نشان می‌دهد یا نه؟ در بیشتر مواقع شما در حالی این نوع سوالات را می‌پرسید که خودتان به نتیجه رسیده‌اید و تصمیمتان را گرفته‌اید. او می‌داند که تنها گزینه‌اش تایید شماست، نه نظر شخصی خود او.

6⃣ ای کاش فکر نمی‌کردی با هم بودن همیشه یعنی حرف زدن

هر دوی شما به خانه برگشته‌اید، بچه‌ها را خوابانده‌اید و نشسته‌اید پای تلویزیون. آیا این به نظر شما یعنی با هم بودن. واقعیت این است که برای همسرتان بله، این یعنی با هم بودن. حتی اگر هیچ حرفی بین شما رد و بدل نشود این سکوت و تنها حضور شما برای او یعنی نزدیکی. از نظر او برای ارتباط برقرار کردن با شما نیاز نیست حتما حرف بزند. بنابراین هر از گاهی دستانش را در دست بگیرید و بفشارید. البته اگر دلتان می‌خواهد حرف بزنید این کار را بکنید اما این سکوت را با هیچ، یکی نکنید.

7⃣ رابطه #زناشویی یعنی صمیمیت

گاهی خانم‌ها فکر می‌کنند همسرشان زیاده از حد به روابط زناشویی اهمیت می‌دهد؛ در حالی که تمایل مردان به روابط زناشویی با همسرشان نشانه تمایل آنها به ایجاد صمیمیت است. وقتی شما همسرتان را پس می‌زنید او نگران عملکرد خود می‌شود و فکر می‌کند حتما مشکلی در کار است. بهتر است درباره این موضوع با هم حرف بزنید و به توافق دو نفره‌ای برسید که هر دوی شما را راضی کند.

💫💫💫💫💫💫💫
#همسرداری
🆔 @asanezdevag
1 روز پیش
🔴 در هم ریختگی وحشی جمعیتی !!

#بحران_جمعیت

🆔 @asanezdevag
1 روز پیش
#تجربه_من ۱۵۸

✅ پیشرو سنت حسنه باشید...

سال ۸۹ بود که ازدواج کردم؛ من و همسرم بیست و یک سالمون بود. خانواده همسرم و البته خود همسرم موفقیت رو در درس و تحصیل میدونستن و بچه دارشدن رو مانع این موفقیت !!!

این دیدگاه که گاهی در حرفها هم صریحا ابراز میشد، ما رو از فکر فرزندآوری منصرف کرده بود.

تعداد سالگردهای ازدواجمون یکی یکی بیشتر میشد و ما مشغولتر؛ به خودمون اومدیم دیدیم ۱۱ سال گذشت و چیزی به دست نیاوردیم و به موفقیتی نرسیدیم!!!

نمیدونم خداوند ما رو لایق پدر و مادر شدن میدونه یا... به هر حال خودش میدونه که چقدر پشیمونیم و چقدر مشتاق داشتن فرزند!!

حرف آخرم اینه که اگه دیدین کسی از اطرافیان و فامیل، زود ازدواج کرد یا زود بچه دار شد؛ نگید: وای !! چقدر زود !! حالا چه عجله ای داشتی !! پس درس و دانشگاهت چی میشه ؟! از الان خودتو گرفتار کردی!! و ...

به این سنت زشت دامن نزنید!! پیشرو سنت حسنه باشید... به ازدواج و به فرزندآوری تشویق کنید؛ هیچ حرفی بی اثر و بی نتیجه نیست؛ چه حرف خوب و چه بد...

یا حق
التماس دعا

🆔 @asanezdevag
2 روز پیش
✨ #خانمها


🔶اگر مردتان هر روز از ظاهر شما انتقاد كند چه اتفاقي مي افتد؟

حس بسيار بدي است .نه؟
بدانيد وقتي شما مرتبا از وضعيت مالي همسرتان انتقاد ميكنيد حسي بسيار بدتر به او دست ميدهد!
به شما اخطار ميدهم اگر اين كار را مرتبا انجام ميدهيد بزودي محبت همسرتان را از دست ميدهيد.

⭐️برای هر نوع انتقاد دست و پاشکسته و با احتیاط جلو بروید.

#همسرداری
#داودی_نژاد_مشاور

💝💘💖💗💞💕❣💗

🆔 @asanezdevag
2 روز پیش
✨امام علی (ع):

از غیرت ورزیدن بیجا (نسبت به زنان)بپرهیز که آن، زن سالم را به بیماری می کشاند و پاکدامن را به اندیشه گناه...

(نهج البلاغه نامه 31)

❌برخی آقایان به همسرشان می گویند که نباید جلوی دامادمان بی حجاب باشی!!!
در صورتی که خداوند مادر زن را بر داماد محرم قرار داده است.البته خانم ها نیز نباید در مقابل محارمشان لباس های باز بپوشند.

#پس_از_ازدواج

🆔 @asanezdevag
2 روز پیش
❓ چرا بچه‌های خوب، بد می‌شوند؟

✔️ نکته‌ای برای خوشبخت شدن فرزندان

🆔 @asanezdevag
2 روز پیش
#تجربه_من ۱۵۷
#ازدواج_آسان
#فرزندآوری

از نوجوانی اهل مسجد بودم و صمیمی ترین دوستای مدرسه ام، اونهایی بودن ‌که شب توی صف نماز جماعت میدیدم شون...

حدودا ۱۵ ساله بودم که امام جماعت مسجدمون اعلام کرد یکی از آقا پسرهای محله، مراسم عروسی اش رو میخواد بجای سالن در مسجد بگیره!!!

در ذهن آرمان خواه و سنت شکن سالهای نوجوانی من، این اتفاق بی نظیری بود که الگوی زیبایی رو در من شکل داد: عروسی در مسجد!!!

سالها گذشت، دانشجوی دانشگاه تهران شدم و همچنان پایگاه همه قرارهای من مسجد بود... یک روز صبح بعد از مراسم زیارت عاشورا از بلندگوی مسجد دانشگاه اعلام کردن که مراسم عقد دوتا از دانشجوهای دانشگاه مون بعدازظهر در مسجد برگزار میشه، با شنیدن این خبر، یکی از آرمان های دوران نوجوانی، در وجود من زنده شد...


کنار درس و بحث علمی در دانشگاه، کبوتر جَلد مسجد بودیم و محل جمع شدن هامون قطعا فقط مسجد بود و کم کم در فعالیت های دانشجویی که در مسجد انجام میدادیم با دختری که توی مسجد عقد کرده بود دوست شدم... من به سایرین اینجوری معرفی اش میکردم: ایشون سارا هستند؛ عروسِ مسجد❤️


کنکور فوق لیسانس رو دادم و رتبه ۶ کنکور شدم. قبولی ام در دانشگاه خودم و رشته مورد علاقه ام قطعی شده بود؛ خانواده ای که با ملاک های مذهبی خانواده ما مطابقت زیادی داشتند به خواستگاریم اومدن.

در همون دیدارهای اولیه مادرم خیلی راحت و صمیمانه پیشنهاد کردن برای ادامه راحت تر ارتباط مون، عقد موقتی بین من و آقا خونده بشه.


چند باری رفت و آمدهای صمیمانه و گپ و گفت های ما ادامه داشت تا در نیمه ماه مبارک رمضان که روز میلاد‌ امام حسن مجتبی علیه السلام است قرار عقد دائم گذاشتیم.


مراسم عقد خیلی ساده بود و این بار من عروس‌ مسجد بودم!!!


در مسجد دانشگاه محل تحصیل همسرم، در کنار مزار شهدای گمنام، عقد کردیم. دوستان و همه اقوام هم به صرف افطاری و شام در مسجد حضور داشتند.


با سادگی و به راحتی عقد کردیم.
چند روزی دنبال خونه گشتیم.
کمی وسایل و اسباب منزل خریدیم و کم کم آمادگی مستقل شدن رو پیدا کردیم.
راهی مشهد شدیم و بعد از پابوسی امام رئوف برگشتیم و زندگی مشترک مون رو بدون هیچ مراسمی شروع کردیم.


۳ سال که در مقطع کارشناسی ارشد درس میخوندم بطور کاملا‌ برنامه ریزی شده بچه دار نشدم و ماه های آخر درسم اولین فرزندم رو باردار شدم...


۱۲ سال میگذره و من ۴ فرزند دارم که فاصله همه شون حدود ۲ ساله... به همه میگم اون سه سالی که فوق لیسانس میخوندم اشتباه کردم که بین درس و بچه، درس رو ترجیح دادم و فرزندآوری مون رو به تاخیر انداختم.

🆔 @asanezdevag
3 روز پیش
📌 سفارش علامه حسن‌زاده آملی به فرزندش در مورد "رفتار با همسر و فرزندان" را #ببینید

🎥 بخشی از مصاحبه با حجة‌الاسلام عبدالله حسن‌زاده (فرزند ارشد علامه حسن‌زاده)

🆔 @asanezdevag
3 روز پیش
🎵 #کنترل_شهوت

#بخش_بیست_و_یکم

شیطان؛
سعی می کنه ،تو رو بواسطه این مشکل، از خدا بگیره...

باور نکن....
همه چیز، به آسانی قابل جبرانه.

#استاد_شجاعی 🎤


🆔 @asanezdevag
3 روز پیش
💢 چقدر خودتو میشناسی؟

قبلا دو تا تست نئو و mbti رو معرفی کردیم و حالا میخوایم دوتا تست دیگه رو برای اینکه بتونیم بهتر نسبت به خودمون شناخت پیدا کنیم معرفی کنیم

📌 تست شخصیت mmpl:

این تست یکی از معتبر ترین آزمون های روانشناسیه که خیلی مورد استفادست.

این تست بالینی نقش مهمی توی تعیین مشکلات اجتماعی، شخصی و رفتاری فرد داره و ابعاد مختلف شخصیت آزمون دهنده رو مشخص میکنه.

📌 آزمون کتل:

این آزمون 16 فاکتور اصلی شخصیتی رو مشخص میکنه و تو زمینه های مختلف هم کاربرد داره.

با انجام این آزمون، میتونیم رفتارمون در مواجهه با افراد شناسایی بشه و به حساسیت هایی که داریم آگاه باشیم.

درسته که این آزمون ها به راحتی تو فضای مجازی انجام میشن، اما چیزی که مارو در شناخت شخصیتمون بیشتر به نتیجه میرسونه، اینه که آزمون ها توی مراکز مشاوره و با حضور مشاور انجام بشه که بهتر و دقیق تر بررسی بشن

به نظرتون کدوم تست بهتر بود؟

‌🆔 @asanezdevag
3 روز پیش
✡ در همان زمانی که اروپا تمام تلاش خود را برای افزایش جمعیت به کار گرفته، جنبش #کنترل_جمعیت را در آسیا و آفریقا انتشار داده !

🆔 @asanezdevag
3 روز پیش
#تجربه_من ۱۵۶

من ۴ ماهه باردارم و بارداری اولم هست
خیلی دلم میخواد حداقل چهارتا بچه داشته باشم با اینکه خیلی ویارای وحشتناکی دارم و خیلی اذیتم...

ولی متاسفانه دلم خیلی گرفته یه جورایی دارم پیشمون میشم از بچه آوردن زیاد...

از روز اول که زیر نظر دکتر متخصص رفتم و زیر نظر مرکز بهداشت، پرونده تشکیل دادم خیلی منو اجبار میکردن که سونو ان تی غربالگری رو انجام بدم...

خیلی از دو طرف هم دکتر، هم بهداشت حرف شنیدم. خیلی دلم شکست خیلی حرفای سنگینی بهم زدن... نمیخوام اینجا بیان کنم فقط یه جمله اش این بود که بهم گفتن که انگار شما بچه ات برات مهم نیست و هیچ ذوقی نداری و... و....و....و...

خیلی از اوقات بغضم رو قورت دادم و جوابشون رو دادم. گفتم که خیلیم بچه ام برام مهمه، اتفاقا چون مهمه نمیخوام غربالگری رو بدم.

من بهشون گفتم چه فایده ای داره من سونو و ازمایش ان تی رو بدم چون جوابش هر چی باشه من به هیچ عنوان بچه ام رو سقط نمیکنم... و اونا منو مسخره میکردن...

الان که ۴ ماهه هستم دکتر سونو آنومالی رو نوشت برام رفتم دادم و شکرخدا همه چیز نرمال بود... یه آزمایشم داشت که امروز رفتم ازمایشگاه گفتن که اولا هزینش ۴۰۰ هزارتومن هست دوما اجبار هست که بدی، این برا سلامت جنینه چون ان تی اول رو ندادی دکتر اینو برات نوشته...

بازم من اونجا گفتم که اصلا بحث هزینش مهم نیست برام، من بچه ام برام مهمه الانم ۴ ماهم کامله... آزمایش دادنم فایده نداره من بچه ام رو سقط نمیکنم. حتی اگر مشکل داشته باشه...

باز هم اونا پوزخند زدن و من دلم شکست... به هر حال آزمایشش رو ندادم و توکل کردم به خدا ...ماه دیگه باید دوباره برم پیش دکتر متخصص الان باز یه عالمه حرف بهم میزنه که چرا ازمایشو ندادی...

خیلی خسته شدم از این حرفا... همش بهم انرژی منفی میدن، همش بهم استرس میدن😔😔😔😔😔

برام دعا کنین و لطفا بگین چطوری بهشون بگم نمیخوام این غربالگری ها رو بدم که راحت قبول کنن و اینقدر اذیتم نکنن😭

🆔 @asanezdevag
4 روز پیش
#فرزند_دلبندم

بچه‌ها شنونده‌های خوبی نیستند، اما مقلدهای خیلی خوبی هستند !👦

▫️داد بزنید= داد می‌زنند
▫️لج کنید= لج می‌کنند
▫️اول سلام کنید= اول سلام می‌کنند
▫️احترام بگذارید= احترام می‌گذارند

+ تغییر را از خودمان آغاز کنیم

🆔 @asanezdevag
4 روز پیش
🔯 شبکه 300 هزار نفری برای #کنترل_جمعیت در ایران!!!

🆔 @asanezdevag
4 روز پیش
📽 یورو نیوز می گوید :
♨️هرچی تحصیلکرده تر ، تجربه تجاوز ،بیشتر♨️

⭕️نتیجه شناخت غلط از میل جنسی

🆔 @asanezdevag
4 روز پیش
✅ 4 «میم» تضمین کننده یک #ازدواج_موفق

به باور تمام مشاوران خانواده در #انتخاب_همسر باید 4 «میم» مهم در نظر گرفته شود از جمله:

🌀 میم اول: مشاهده

مشاهده یعنی این که برای انتخاب همسر خوب مشاهده کنید، ظاهر طرف مقابل را بررسی کنید، شکل و حرکات، شیوه گفتار و رفتار ظاهری او را به عنوان شرط اول بپذیرید زیرا بارها اتفاق افتاده است که زن و شوهری جوان به مرکز مشاوره ای مراجعه کرده اند و به طور مثال شوهری بعد از چندین ماه زندگی مشترک گفته است: من زن قد بلند می خواستم و خانمم قدش کوتاه است یا اندازه بینی و فرم دندان‌های او مطابق سلیقه من نیست یا خانمی گفته است که شوهرم نمی تواند در جمع صحبت کند، خوب لباس نمی پوشد و از این قبیل نظرها، بنابراین افراد در جلسات #خواستگاری تا حدی که اسلام اجازه داده است باید مشخصات ظاهری و رفتاری طرف مقابل را ببینند و بپسندند.

🌀 میم دوم: مصاحبه

مصاحبه یعنی این که 2 نفر باید خوب با هم صحبت کنند و درباره نکات مثبت و منفی یکدیگر و مسائل مهمی که در تاریخچه زندگی هر کدام وجود دارد، از یکدیگر سوال کنند. بیماری‌های خاص، محل سکونت، آینده و این که می خواهند کار کنند یا شغل شان چه باشد، نحوه تربیت فرزندان و درباره مسائل دیگری که ممکن است پیش بیاید صحبت کنند و در چندین جلسه خواستگاری و با اطلاع و نظارت #خانواده ها، دختر و پسر با هم دیدار و گفت و گو داشته باشند تا نسبت به هم شناخت بیشتری پیدا کنند.

🌀 میم سوم: مکاشفه

مکاشفه یعنی دختر یا پسر به قصد تحقیق و بررسی از زندگی اجتماعی طرف مقابل پرسش کنند از مدرسه، محل کار، محل سکونت، دانشگاه و... تا ببینند وجهه اجتماعی او چگونه است. برخوردش با مردم در اجتماع چطوری است. مثلا فردی که با هیچ فردی ارتباط ندارد و دوست صمیمی هم ندارد شاید دچار بدبینی باشد یا اختلالات دیگر که بهتر است همان ابتدا با پرسیدن از افراد مختلف چهره اجتماعی او بهتر شناخته شود.

🌀 میم چهارم: مشاوره

باید پذیرفت که امروزه دیگر اهمیت مشورت کردن و مشاوره‌های قبل از ازدواج بر هیچ فردی پنهان نیست. علاوه بر مشورت با بزرگ ترها و استفاده از تجربه آنها باید بدانید که در جلسات مشاوره بر اساس تخصص، تبحر و تجربه مشاور 2 نفر با هم مقایسه می شوند تا مشخص شود میان شان تا چه حد و چه میزان سازگاری وجود دارد و تناسب زندگی این 2 با هم چقدر است و بر همین اساس هر 2 مورد سنجش مشاور قرار می گیرند و چون مشاور یک فرد بی طرف است می توان روی اظهار نظر او حساب کرد و تایید یا عدم تایید او را به حساب مخالفت‌های بی جای بعضی اطرافیان نگذاشت.

🌸🍂🌸🍂🌸🍂🌸
دانستنی های #قبل_از_ازدواج

🆔 @asanezdevag
4 روز پیش
#تجربه_من ۱۵۵
#ازدواج_آسان
#فرزندآوری

سال ۸۵ وقتی ۲۲ سالم بود و همسرم ۲۵ساله، ازدواج کردیم. ازدواجی کاملا سنتی...

تمام مراسم ما ساده برگزار شد از مهریه که ۱۴تا سکه بود تا خرید عروسی و جهیزیه...

همسرم شغل ثابت نداشت و تازه برای ارشد قبول شده بود. درآمدشون یا تدریس خصوصی بود یا گاهی پیک موتوری.

هیچ کمک مالی از جانب خانوادشون نشد. حلقه عروسیمون نقره بود. خرید عروسی بسیار ساده و درحد نیاز.

با پول وام و قرض تونستیم یه خونه چهل متری بدون امکانات مدرن؛ تو پایین شهر تهران اجاره کنیم.

نمیتونستیم مسافرت بریم یا خرید آنچنانی کنیم یا حتی یادم میاد یه شب خواستم غذا درست کنم، دیدم فقط یک پیمونه برنج دارم با کمی رب همونو درست کردم، دوست نداشتم همسرم رو شرمنده کنم ولی خوشحال بودم از اینکه همسرم تلاشش رو میکنه و کنار هم بسیار خوشبختیم.

اون موقع همسرم هم درس میخوند؛ هم کار میکرد. سال ۸۸ دختر اولم بدنیا اومد با همه سختیهایی که کشیدم، ویار وحشتناک و به خواست خدا نشد که طبیعی زایمان کنم و سزارین شدم و اینکه مادرم به رحمت خدا رفته بود، خواهرامم هر کدوم درگیر زندگی خودشون بودن و کمکی نداشتم ولی عاشق بچه بودم و از تک فرزندی متنفر (البته ناگفته نمونه همسرم تک فرزند هستن و بسیار بچه دوست و تا جایی که فرصت کنه حتما کمکم میکنه)

از رزق و روزی بچه ها بگم قرار نیست با هر بچه خدا یه خونه یا یه ماشین قسمتمون کنه، بستگی داره ما روزی رو تو چی ببینیم، ممکنه خونه نباشه ولی بچه سالم باشه یا صاحب خونه با انصاف باشه... با اومدن زهرا خانم دانشگاه امام صادق از همسرم دعوت کردن برای تدریس که بعد از دوسال آزمایشی کار کردن، پیمانی شدن...

خدا رو شکر سال ۹۱ پسرم دنیا اومد و این بار سختیها بسیار وحشتناک تر بود من دچار سرگیجه هایی شده بودم که هر دکتری میرفتم تشخیص نمیدادن که از چیه... کلی آزمایش و ام آر آی خلاصه یکی میگفت ام اس، یکی میگفت سرطان و هر بار تا جواب آزمایشا بیاد جونم به لب میرسید. این مریضی سه سال طول کشید تا اینکه با کمک خدا و کلی نذر و نیاز مریضیم با اومدن گل دخترم سال ۹۵ تموم شد. سالی که همسرم رشته علوم قران و حدیث دانشگاه تهران با رتبه یک قبول شدن. ولی زندگی بود با سختیها و در کنارش شیرینیها...

ما هنوز مستاجر بودیم. سروصدای همه دراومده بود که با این اوضاع مالی چرا بچه میارید بچه خرج داره. من نه بخاطر حرف مردم بلکه شرایط جسمیم و اینکه هر جا برای اجاره میرفتیم با پولی که داشتیم قبول نمیکردن با سه تا بچه قدونیم قد اجاره بدن، دیگه تصمیم گرفتم بچه دار نشم ولی پارسال به خاطر خدا و حرف رهبر عزیزم، همسرم رو راضی کردم برای چهارمی با اینکه همسرم راضی نمیشد و میگفت اگه صاحب خونه بفهمه، ممکنه بیرونمون کنه ولی با توکل به خدا راضی شد و الان پسرم ۲ماهشه...

در آخر خواستم خدمت خواهران و برادران مومنم عرض کنم ما باید اولویت بندی کنیم که چی تو زندگی مهمه، اعتقاد من اینه ازدواج و بچه دار شدن دیر میشه ولی ادامه تحصیلات نه...

عمر خیلی زود میگذره با اومدن بچه ها شادی میاد ولی حتما سختی داره... من با اینکه فرصتم کمه ولی الان حافظ ۲۰ جزء قرآن هستم و درکنارش مطالعه دارم و سعی میکنم جلسات علمی شرکت کنم.

🆔 @asanezdevag
5 روز پیش
دریافت سروش پلاس