جنبش مقاومت در جنگ ارزی

@mersad_1414


✅ علم فاسد اقتصاد مدرن، بیسکوییت ۱.۵میلیونی و راهکاری به‌نامِ «زکات»

#توئیت_نگار

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊️جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 سال پیش
⚫️ از جنگ ارزی تا جنگ هیبریدی ایران
🔎 افزایش دلار، چرا!؟

🏷 #اختصاصی_جنبش
📸 ydac.ir/hl34b

⚙ می‌توان گفت با توجه به آن‌که سه بازار سهام، مسکن و ارز در حال حاضر بیشترین ضریب جذب نقدینگی را دارند، #پول_داغ شکاف پیدا کرده است.
همزمان شدن حجم گرفتن حباب بورس و مشکلات بازار مسکن با افزایش قیمت دلار باعث شده که بازار ارز فشار کمتری را تحمل کند. در واقع فشار نقدینگی ویرانگر بر بازار ارز کمتر از یک سوم کل فشاری است که در شرایط فعلی بدون بورس و مسکن می‌توانست وارد شود.

💵 فارغ از راهکارهای بعضاً تاکتیکی که برخی تحلیلگران سال‌هاست برای کنترل نرخ ارز و بهبود اضطراری پیشنهاد می‌کنند، مثل کاهش واردات یا تقویت تجارت در بازار نیمایی و یا تسریع در تسویه ارز صادراتی، اقدامات بانک مرکزی در دوره همتی تا قبل از سال ۹۹، توانسته بود بهبود اضطراری و نه بلند مدت را ایجاد کند.

🔺 با توجه به آن‌که استراتژی‌ بومرنگ بانک مرکزی و عملیات بازار باز تا اواخر سال ۹۸ و اوایل ۹۹ با هدف کاهش نقدینگی، تأمین بودجه دولت و حفظ برخی بانک‌ها از خطر ورشکستگی انجام گرفت، منتهی حجم نقدینگی ویرانگر و پول داغی که مدام در گردش است، بخش‌های مختلف اقتصاد، از جمله بازار ارز در شرایط افزایشی را مورد هدف قرار می‌دهد.

🔻همچنین اینکه عراق بعد از دبی برای ایران در دور زدن تحریم‌ها حیاتی شد و کانال‌های پولی ایران در عراق توسط #TFI (سازمان اطلاعات مالی آمریکا) قطع شد، خبر خوبی نیست. در این چند ماه ایران از کانال عراق دسترسی به دلار داشته اما بعد از روی کارآمدن الکاظمی در عراق باید به جای پول صادرات، دارو و غذا وارد کرد (که اینستکس عراقی به نوعی درست شده است)، قطعا روی عرضه تأثیرگذار است. چون اخبار زیادی هم از سفر سردار قاآنی به عراق منتشر نشده، هنوز نمی‌توان در مورد میزان آزادی عمل در عراق صحبت کرد.

☑️ با این همه که وضعیت عراق یک پوئن منفی است ولی شکاف پول داغ برای بازار دلار یک پوئن مثبت است، قیمت ۲۰ هزارتومان فعلی تا آستانه تحمل فروپاشی اقتصاد ایران همچنان خیلی فاصله دارد و حتی اگر طبق پیش‌بینی برخی تا ۲۳ هزارتومان و یا ۲۵ هزارتومان هم برود، همچنان تا آستانه تحمل راه زیادی است و از این منظر نگرانی وجود ندارد.

🅾 اما نگرانی اصلی، جو روانی است که حاصل از این اتفاق می‌تواند کل اقتصاد را تحت تأثیر قرار دهد. همانطور که در یک جنگ نظامی، عملیات روانی جزء جدایی ناپذیر حمله است، در جنگ اقتصادی به صورت عام و در #جنگ_ارزی به صورت خاص هم این قاعده برقرار است.

💸 این اتفاق (افزایش قیمت دلار) می‌تواند به سرعت بازارهای روز را با افزایش قیمت غیر واقعی‌تر از آنچه که باید با رگرسیون منطقی افزایش قیمت دلار باشد، فرا بگیرد.
علاوه بر این جو، جو دیگری هم در رسانه‌های خاکستری و سیاه مثل بی‌بی‌سی مبتنی بر سوژه افزایش فساد و تبعیض طبقاتی شارژ خواهد شد. این موضوعات، دو محور اصلی حمله روانی دشمن در روزهای آینده را شکل خواهد داد.

🚨 در واقع هدف نهایی این امر ایجاد اغتشاش و خیابانی کردن منازعات است و این همان چیزی است که در تئوری‌های #جنگ_هیبریدی، نقطه اشتراک منازعه دولتی و غیر دولتی است؛ جایی که هر دو بخش درگیر می‌شوند را «Hybrid Conflict» می‌نامند. در سناریوی بدتر این جنگ، طبق آن‌چیزی که روزنامه هاآرتص نوشت، ترکیدن حباب بورس نیز می‌تواند دامنه اعتراضات را بیشتر کند. وقتی بی‌بی‌سی فارسی تجمع ده نفر مقابل اداره برق را در کنار مهم‌ترین اخبار جهان پوشش می‌دهد، یعنی هدف‌گذاری ما گسترش نزاع خیابانی است.
از طرفی هم با توجه به وضعیت کورونا و مجازی شدن بسیاری از امور روزمره، قطع اینترنت جهانی هم به سادگی قبل نخواهد.

◀️ ایالات متحده می‌داند که استراتژی فشار حداکثری اگر جواب ندهد، بهترین گزینه برگشت به برجام است، ولی اگر احساس کند که این فشار می‌تواند ایران را پای میز مذاکره بیاورد قطعا آن را حفظ و متنوع خواهد کرد.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 سال پیش
🎥 ببینید| حذف پوشش گیاهی مثمِر در ایران

🔺 قسمت دوم: ادامه‌ی دادن کورکورانه‌ی حماقت پهلوی در دوران جمهوری اسلامی توسط تربیت یافتگان غرب

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊️جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 سال پیش
🔻احسان قمری، دبیر کمیته اقدام ارزی گفت ۳۶۳ صادرکننده حدود ۱۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصادی کشور بازنگرده‌اند.

🔺 با وقوع جنگ ارزی ۹۷ تعداد زیادی صادرکنندگان و واردکنندگان ارز ۴۲۰۰ دریافت کردند.
سال گذشته معاون سابق وزیر اقتصاد، گفت ۳۳ میلیارد دلار از مجموع ۴۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات، نه به‌صورت کالا و نه به هیچ صورت دیگری وارد کشور نشده است.

🟣 سپس نوبخت در جلسه‌ای دیگر گفت که عدد باقی مانده از اختصاص ۴۰ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ برای کالاهای اساسی، ۳۳ میلیارد نیست و ۱۸ میلیارد دلار است که در حال پیگیری بازگشت آن هستیم.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊️جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 سال پیش
1 سال پیش
1 سال پیش
🔰 شایعه خروج ۱۰تُن طلای ایران در جعبه‌های مهمات نظامی به سوی ترکیه

🔹 اخیرا کلیپی در اینترنت منتشر و ادعا شده ۱۰تن شمش طلا در جعبه‌های نظامی از ایران به ترکیه فرستاده شده است. با بررسی دقیق‌تر مشخص شد طلایی در کار نیست و شمش‌های مس هستند که مربوط به یک شرکت زیرمجموعه «روس اتم» بوده و در صنایع برق و صنایع تولید تجهیزات پزشکی و مهمات‌سازی جهت ساخت فشنگ کاربرد دارند.

🔸ایران هم تولیدکننده شمش مس و هم واردکننده آن از روسیه است و می‌توانید با یک جست‌وجوی ساده در گوگل سایت‌های شرکت‌های ایرانی فروشنده این گونه شمش‌ها را ببینید و حتی از آن‌ها خرید کنید.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊️جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 سال پیش
🔰 نشانه‌ای که احساس نیاز به ایجاد «شبکه تولید» در کشور را تایید می‌کند

🔸 مشاور وزیر صمت: آمار درستی درباره بنگاه‌های صنعتی نداریم. نمی‌دانیم چه چیزی کم داریم تا تولید کنیم! سرمایه گذاران نمی‌دانند باید روی چه چیزی سرمایه گذاری کنند. یک مرکز اطلاعاتی نداریم که به ما بگوید مثلا از یک کالا چه مقدار تولید انجام می شود و چند واحد تولیدی در این زمینه فعال است.

🔹 چندی پیش در ۴۰اقدامی که در کانال جنبش برای ابتدای کار دولت سیزدهم پیشنهاد شد، مورد ۱۱ مربوط به راهکار همین مشکل بود. «ایجاد شبکه تولید در کشور» باعث می‌شود که مشکلاتی مانند واردات بسیاری از محصولات که در داخل به اندازه کافی تولید می‌شوند صورت نگیرد و این شبکه به مسئولان در تعیین افزایش یا کاهش میزان سرمایه‌گذاری در موارد گوناگون کمک خواهد کرد تا توازن تولید برقرار شود.

#اقتصاد_مقاومتی

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊️جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 سال پیش
✅ یک مشاور املاک در شیراز، نوشتن قرارداد اجاره‎نامه و تمدید آن را رایگان انجام می‎دهد. این املاکی هم خودش حسابی هوای مستاجرها را دارد و هم برای این کار فرهنگ‎سازی می‎کند.

🔺 رشد این‌گونه فعالیت‌های اجتماعی باعث می‌شود جامعه‌ی ما به‌جای ذهنیت اقتصادی موجود که انسان‌ها برای «اجبارِ نیازِ پولی» فعالیت می‌کنند، به‌سمت #اقتصاد_اربعینی برود که افرادش نه از روی نیاز، بلکه از روی فداکاری، فعالیت خواهند کرد.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊️جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 سال پیش
🔴 فساد مافیای لبنیات و احتمال خروج ۳هزار میلیارد تومان از کشور در شرایط جنگ ارزی

📸 ydac.ir/2phxo


🔰 علی احسان ظفری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در نهاوند اظهار داشت: «نزدیک یک ماه است مافیای لبنیات با کمک وزارت جهاد کشاورزی زمینه‌سازی گران کردن قیمت شیر را کردند تا به‌بهانه آزادسازی قیمت شیر صادرات کره و شیرخشک را انجام دهند.»

🔸 وی گفت: «در زمان حاضر ۵۰هزار تن شیرخشک و ۴۸هزار تن کره در کشور داریم که با شیر ارزان قیمت دولتی ۴هزار تومان و نهاده دامی ۴۲٫۰تومانی تولید شده است ولی مافیا به‌بهانه کمک به دام‌داران ابتدا شیر را گران کردند و کنار آن صادرات کره و شیرخشک را هم آزاد کردند.»

🔹 ظفری بیان کرد: در مرحله اول به‌عنوان یک شهروند و در مرحله بعد به‌عنوان مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی‌های لبنی ایران و در مرحله سوم به‌عنوان یک تولیدکننده با ۳۵سال سابقه در استان همدان می‌گویم توسط ۸شخصیت حقیقی و حقوقی با مصوبه وزیر جهاد کشاورزی سفره لبنی مردم کوچک شد و همین کار باعث می‌شود سه تا چهار هزار میلیارد تومان سرمایه ملی این کشور بدون پرداخت یک ریال حق گمرکی و به‌بهانه صادرات از کشور خارج شود.»

▫️ همچنین مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی‌های لبنی ایران خاطرنشان کرد: «این ۸شخصیت حقیقی و حقوقی و دوستان‌شان در دولت و وزارت‌خانه جهاد کشاورزی خوب می‌دانند که شرح وظایف‌شان چیست و چه وضعیتی به وجود می‌آید و چقدر مردم را بی‌چاره کرده‌اند، با کاری که آن‌ها کردند اقشار ضعیف دیگر نمی‌توانند چند کیلو شیر و یک سطل ماست هم بخرند.»

▪️وی افزود: «از هفته‌ها قبل برای تحت تأثیر قرار دادن جامعه در مورد ارزانی شیر ابتدا یک گاو شیرده و مولد را داخل یک ماشین جلوی چشم زن و بچه مردم در خیابان سلاخی می‌کنند و سر می‌برند که یک دام‌دار دلسوز و باغیرت هیچ‌وقت با گاو شیرده این کار را نمی‌کند زیرا شخصیت آن‌ها ارزنده‌تر است.»

🔻 مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی‌های لبنی ایران با ابراز این نکته که ۳۵سابقه کار تولید لبنیات را دارد و از صفر شروع کرده است مطرح کرد: «چطور امکان دارد وزیر ۳نفر از نمایندگان این ۸نفر را پای میز مذاکره بنشاند و به‌جای دفاع از تهیه نهاده‌های دامی و تعادل برقرار کردن بین عرضه و تقاضا و برطرف کردن مشکلات دامداری‌های کوچک در روستاها با یک مصوبه که جایگاه قانونی هم ندارد باعث نابودی دام‌های مولد و تولیدکنندگان شیر شود؟!»

⚠️ تولیدکننده باسابقه استان همدان گفت:«من در جلسه‌ای که با حضور بیش از ۱۵نفر از مسئولان دولتی در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد خطاب به آن‌ها و وزیر گفتم :به‌فکر سفره مردم باشید»، ولی ایشان گفتند «من بهزیستی نیستم»، و در ادامه دیدیم که ایشان گویا مسئول فروش سفره مردم هستند!»

#سربازان_جنگ_اقتصادی

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊️جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 سال پیش
✅ مراحل تبدیل یک کشور صادرکننده برق به واردکننده

#نفوذ_اقتصادی
#توئیت_نگار

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊️جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 سال پیش
🎥 ببینید| حذف پوشش گیاهی مثمِر در ایران؛ قسمت اول: نفوذ فکری و فیزیکی در دستگاه پهلوی

⁉️ آیا تابه‌حال از خود پرسیده‌اید که اگر به‌جای این هجم از کاشت درختانی مانند «کاج» که میوه خاصی ندارند و بومی ایران هم نیستند، در حاشیه شهرهای بزرگ و درون شهرهای کوچک که آلودگی زیادی ندارند، درختان بومی و میوه‌دار کاشته می‌شد، چقدر تولید میوه در کشور بالا می‌رفت؟!

⁉️ از محموله عظیم خشکباری که در زمان پهلوی به امریکا صادر شد و به‌خاطر تشخیص پزشکان امریکایی مبنی بر «غیربهداشتی بودن»، امحاء شد چه می‌دانید؟! آیا می‌دانید به بهانه همین اتفاق، عوامل انگلیسی‌امریکایی با نفوذ و فشار بر دولت پهلوی، سبب شدند بسیاری از درختان مثمر مانند پسته و امثالهم، قطع شوند؟!

🔺 این ویدئو را حتما ببینید.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊️جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 سال پیش
🔺 دکتر امین حطیط سرتیپ بازنشسته ارتش لبنان نوشت: آمریکا به دنبال تغییر قطعنامه ۱۷۰۱ به شرح زیر است:

1⃣ یونیفل بر تمام مرزها و معابر بین‌المللی لبنان از جمله بندر و فرودگاه و گذرگاه‌ها به سوریه نظارت کند

2⃣ یونیفل مستقل از ارتش لبنان عمل کند و حق تعقیب و بازرسی داشته باشد -فعلا زیر نظر و با هماهنگی ارتش، از آن‌ها می‌خواهد بازرسی کنند-

3⃣ اجازه استفاده از زور -قبلا فقط برای دفاع حق استفاده از سلاح داشت-
این تغییرات اگر در شورای امنیت تصویب شود -تصور نمی‌کنم تصویب شود- وضع قانونی لبنان را تغییر خواهد داد و آن را به کشوری زیر اشغال تبدیل خواهد کرد و نیروهای یونیفل در نظر مقاومت، اشغال‌گر محسوب خواهند شد و با آن‌ها مثل اشغالگر برخورد خواهند کرد.

🔻 آیا مشترکین در یونیفل امنیت نظامیان خود را به خطر خواهند انداخت؟

📎 @LIBANIRAN
#جنگ_ارزی_لبنان

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊️جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 سال پیش
🔰 کمیسیون دفاع و نیروهای مسلح پارلمان فرانسه توصیه کرده نیروهای چند ملیتی زیر نظر سازمان ملل و بانک جهانی به لبنان ارسال شوند! تحرکات دوسال گذشته فرانسه و جبهه غربی در لبنان که با کمک کسانی مانند «ریاض سلامه»، رییس بانک مرکزی لبنان همراه بوده و باعث #بحران_اقتصادی و اجتماعی در این کشور شده، اکثرا همراه با انفعال ایران [باوجود فعالیت پی‌درپی فرانسه به‌نمایندگی از غرب] بوده است.

#جنگ_ارزی_لبنان

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊️جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 سال پیش
1 سال پیش
1 سال پیش
✅ زمانی سردار شوشتری آنقدر بین مظلومین و مستضعفین سیستان و بلوچستان رفت و آمد داشت که به مسیح سیستان معروف شد. او سرداری شیعه بود اما برای وی اهل سنت مثل برادران و خواهرانش بودند.
این جهاد شوشتری آنقدر بر تجزیه طلبان سنگین آمد که نهایت او را به شهادت رساندند.

✅ امروز سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه ادامه دهنده راه‌ شهید شوشتری در محرومیت‌زدایی است، اما جای سوال دارد کسانی که مدام از حقوق اقلیت‌ها دم می‌زنند، چقدر در طول هشت سال مدیریتشان از اتاق‌های بالای برج‌های تهران فاصله گرفتند و به داد به مردم مستضعف رسیدند!؟
نه محرومین سیستان بلکه چقدر از محرومین و حاشیه‌نشین های اطراف تهران باخبر هستند!؟

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊️جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 سال پیش
🎥 ببینید| چگونه بیکاری را شکست دهیم؟

◀️ قسمت پنجم از مجموعه‌ی معیشت به‌زبان ساده
👤 علی رهجو کارشناس کدآمایی استراتژیک

🔻 بیکاری مهمه چون لولای انتقال بحران از فضای اقتصاد به اجتماعه. امروز در خوشبینانه‌ترین حالت ۲ میلیون‌ و ۴۰۰ هزار نفر و در بدترین حالت ۴ میلیون‌ و ۷۰۰ هزار نفر بیکار داریم.

🔺 ایجاد هر شغل از ۳ تا ۳۰ هزار دلار هزینه داره که متوسطش می‌شه ۱۷ هزار دلار که چیزی حدود ۳۰۰ میلیون تومن می‌شه. مثلا با «طرح ملی مسکن» که قراره توش ۱۸ میلیارد دلار هزینه بشه، چیزی حدود ۱ میلیون شغل می‌شه ایجاد کرد.

📎 البته لزوما برای رفع بیکاری سرمایه‌گذاری جدید لازم نیست، مثلا با شناخت جنس بیکاری می‌شه رفت سراغ سرمایه‌های منجمدی که انجام شدن و الان راکد افتادن؛ اگر این سرمایه‌ها رو به چرخه برگردونیم می‌تونیم اوضاع رو کمی بهبود بدیم.

📎 @Kadamaei_ir

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊️جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 سال پیش
🔻 سرمایه داران یهودی؛ صاحبان فرانسه شکست خورده

🔰 فراز و نشیب جنگ های ناپلئونی و کودتاهای آغاز قرن نوزدهم، تا حدود زیادی راه را بر عملیات بورس، هموار کرد و بورس لندنی ها که بلافاصله پس از واترلو پدید آمد، صحنه ای برای برد و باخت های عظیم شد که برای «ناتان روتشیلد» بانکدار معروف بیش از یک میلیون لیر در روز عایدی ببار آورد. در اینجا نیز مسلما ریب و نیرنگ، ابزار اصلی بود؛ ماهرانه هیاهو به راه می افتاد که انگلستان در واترلو شکست خورده و این سقوط شدید سهام دولتی را به همراه داشت.

🔰در بورس همه می دیدند که خود روتشیلد این خبر را باور کرده، اما در همان زمان که دلالان رسمی او به شتاب سهام دولتی را می فروختند، دلالان دیگرش مخفیانه آن را باز می خریدند. حقیقت آن است که روتشیلد آن روز به واترلو رفته و باشتاب به انگلستان بازگشته بود و تنها همو بود که می دانست که نه انگلیسی ها بلکه فرانسویانند که نبرد را باخته اند.

🔰توسعه عملیات و ثروت اندوزی یکی از واقعیت های این دوره پریشان است. اما این به خودی خود برای توضیح حیات و ویژگی های دنیای بورس در فرانسه، در زمان سلطنت ژوئیه بسنده نیست. یکی از روتشیلدها که از وی سوال شده بود چگونه می توان در بورس برنده شد؟ در پاسخ گفته بود که باید آنچه را که پیش بینی ناشدنی است پیش بینی کرد!

🔰جیمز روتشیلد نماینده سلسله بانکداران، آزادانه به سرای لویی فیلیپ رفت و آمد می کرد. او از نادانستنی های سیاست درونی و بیرونی خبر داشت و نیز از رازهای دیپلماتیک دولت های دیگر مطلع بود. میزان سرمایه برادران روتشیلد که در کشورهای گوناگون اروپا می زیستند از رقم ۲ میلیارد فرانک تجاوز می کرد.

#انقلاب_فرانسه

📺 @dorantv
1 سال پیش
🔴 حجاب ملی ایرانیان در گیرودار قواعدی اقتصادی که بنیان‌گذارانش هم به آن عمل نکردند!

📸 ydac.ir/597kh

💬 + پارچه اش ایرانیه؟
- نه! ژاپنیه. نه! کره‌ایه. نه! مالِ...

🔰 اول نمیدونستم این فروشنده‌ها فکر می‌کنن من جنس خارجی میخوام که این‌طور جواب میدن یا این‌که واقعا تو ایران اسلامی، پارچه چادر و به قولی حجاب ملی از خارج میاد!

🔸 وقتی دربارش خوندم، دیدم ظاهرا به‌جز تو یه کارخونه اصلی، تولید پارچه چادر مشکی تو ایران نداریم! یه مشکل تولید که تو چند مقاله بود، پایین بودن تعرفه روی ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار واردات سالانه پارچه چادری بود. مشکلی از نوع بازار آزاد.

🔹 خیلی از ما می‌دونیم که آمریکا از بزرگ‌ترین حامیان بازار آزاده. ولی چیزی که شاید کمتر راجع‌بهش بدونیم، تاریخ تعرفه‌های آمریکاست. قانون تعرفه سال ۱۷۸۹ اولین مصوبه بزرگ بعد از تصویب قانون اساسی آمریکا بود. تعرفه هم یه کمک درآمد به دولت بود و هم حمایت از تولید کشور. چون دولت‌مردان نگران سرازیر شدن کالاهای اروپایی به بازارهای آمریکا و آسیب به تولیدکننده بودن. بعد از جنگ سال ۱۸۱۲ با انگلیس، دولت باز هم تعرفه‌ها رو بالا برد تا کالاهای ارزون انگلیس بازارش رو نگیرن. تو سال ۱۹۳۰ اون تعرفه سه‌صفحه‌ای اولیه به یه لیست ۲۰۰ صفحه ای تبدیل شد و الی آخر.

▫️البته بعد از جنگ جهانی دوم اوضاع فرق کرد. به تولید تو کشورهای اروپایی ضربه سختی خورده بود و دیگه واسه آمریکا تهدید محسوب نمی‌شدن. اون موقع آمریکا با ۲۲ «ملت» دیگه معاهده تجاری GATT رو تو ژنو امضا کرد تا تعرفه‌ها بینشون یا کم بشه یا کلا حذف. بعدشم در ۱۹۹۵ سازمان تجارت جهانی جای GATT رو گرفت و حالا بیش از ۱۶۰ کشور عضو داره و آمریکایی که صنعتش با حمایت از تولید با تعرفه بالا پیشرفت کرده بود شد سردمدار تجارت آزاد!

🔻 البته قرار نیست ما این تاریخ رو تو مدرسه و دانشگاه بخونیم. نباید بدونیم که چی به آمریکا کمک کرد بشه یه قدرت اقتصادی و بعد هم از طریق سازمان‌های بین‌المللی راه رسیدن ملت‌ها به قدرت رو ببنده. نبایدم بخونیم راجع‌به قراردادهایی مثل نفت که حدود دو میلیون کشاورز مکزیکی رو بی‌کار کرد‌. مردم مستضعفی که حالا مجبورن خوراک بومی‌شون رو هم از آمریکا وارد کنن.

🔻 حاصل تحصیل ما قراره تحسین آمریکا و دستاوردهاش باشه و تصور این‌که هرگز به گرد پاش هم نمی‌رسیم. غیر ازین بشه ممکنه بشیم یه تهدید که هیچ تحریمی جلو دارش نیست.

◀️ ولی من این حرف‌ها سرم نمی‌شه. من خجالت می‌کشم که حتی خرید چادرِ سرم کمک کنه به اقتصاد حکومت‌ها و ترویج باورهایی که ضد باورهای منن.
من انقدر میپرسم «پارچه اش کجاییه؟» تا بشنوم «با افتخار، ساخت ایران!»
ان‌شاءالله.

✍ مرضیه هاشمی

#شکستن_اقایی_دلار
#هژمونی_دلار

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊️جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 سال پیش
دریافت سروش پلاس