استاد حسن عباسی

رئیس انديشکده یقین

لینک دعوت:
https://sapp.ir/joinchannel/w7EslZ10VW23hMpzCTBRAj4J


💠 قرائت جمعیِ صفحه ۱۵۵ قرآن کریم
💠 قرائت سوره مبارکه اعراف از آیه ۳۸ تا آخر آیه ۴۳

🔸 نثار روح مرحوم سردار محمدعلی حق‌بین

🌹 #مراسم_ختم_مجازی


مسجدمجازی‌حضرت‌عمّار‌ (ره)
🕋🧎@masjed_ammar
3 هفته پیش
💚 مراسم ختم مجازی سردار محمدعلی حق‌بین

🔰 سردار سرافراز "محمد علی حق‌بین" از فرماندهان بنام گیلانی،غ فاتح "نبل و الزهرا" و از فرماندهان مطرح مقاومت در سوریه و عراق بر اثر ابتلا به کرونا در گذشت و به همرزمان شهیدش پیوست.

🔸 وی از فرماندهان سپاه قدس گیلان و یاران شهید حاج قاسم سلیمانی در جبهه مقاومت بود که در عملیات آزادسازی "نبل و الزهرا" در حلب سوریه نقش موثری ایفا کرد.


🔸 ضمن عرض تسلیت به بازماندگان، مجلس ختم مجازی با قرائت فاتحه مع‌الصلوات و یک صفحه از قرآن کریم و نثار ثواب آن به روح مرحوم را هم‌اکنون برگزار می‌کنیم.


مسجدمجازی‌حضرت‌عمّار‌ (ره)
🕋🧎@masjed_ammar
3 هفته پیش
✅ شاگرد رمضان

💬 آیت الله جوادی آملی

🔸 [وجود مبارک پیامبر] فرمود: «شَهْرٌ هُوَ عِنْدَ اللَّهِ أَفْضَلُ الشُّهُورِ وَ أَیامُهُ أَفْضَلُ الْأَیامِ وَ لَیالِیهِ أَفْضَلُ اللَّیالِی وَ سَاعَاتُهُ أَفْضَلُ السَّاعَاتِ وَ هُوَ شَهْرٌ دُعِیتُمْ فِیهِ إِلَی ضِیافَةِ اللَّه‏» مهمان خدا هستید «وَ جُعِلْتُمْ فِیهِ مِنْ أَهْلِ كَرَامَةِ اللَّهِ أَنْفَاسُكُمْ فِیهِ تَسْبِیحٌ وَ نَوْمُكُمْ فِیهِ عِبَادَةٌ وَ عَمَلُكُمْ فِیهِ مَقْبُولٌ وَ دُعَاؤُكُم فِیهِ مُسْتَجَاب‏»[1] این نفَسی که می ‌زنید #سبوح_و_قدوس است.

🔸 حرفی را جناب #سعدی دارد که آن حرف از #سنایی و بزرگان دیگر گرفته شده، یک حرف هم #حکیم_سبزواری دارد، سنایی و امثال سنایی آنها این مطلب را گفتند بعد جناب #سعدی آن را به این صورت نثر روان درآورده اینکه گفت «منّت خدای را عزوجل که طاعتش موجب قربتست و بشکر اندرش مزید نعمت. هر نفسی که فرو میرود ممد حیاتست و چون برمیاید مفرّح ذات. پس در هر نفسی دو نعمت موجودست و بر هر نعمتی شکری واجب»؛
از دست و زبان که برآید ٭٭٭ کز عهده شکرش بدر آید[2]
این سطرهای روان سعدی ترجمه آن سخن ناب سنایی است که خیلی قبل از او بود، او می‌گفت:
صوفیان در دمی دو عید کنند ٭٭٭ عنکبوتان مگس قدید کنند[3]

🔸 می ‌گوید آن که عارف است با هر دم، یعنی با هر نفَس دو بار عید دارد، عید آن لحظه‌ ای است که بنده عود کند ـ رجوع کند به مولای خود ـ این عید از «عود» است، وقتی مخلوق به خالق خود بر می ‌گردد عود می‌ کند #عید اوست، سنایی می‌ گوید «عارفان هر دمی دو عید کنند»، اینکه فرو می‌ رود خدا را شکر می ‌کند، آن که بر می ‌گردد خدا را شکر می‌ کند؛ اما دیگران که در حکم عنکبوت هستند اینها دارند مگس شکار می ‌کنند، کسی در بازار دارد #ربا می‌گیرد یا کارمند اداره است زیر میزی و رومیزی می ‌گیرد، این به تعبیر جناب سنایی مثل عنکبوت است، این عنکبوت یک تاری را در گوشه دیوار اتاق می‌تند تا یک مگسی بیاید او این مگس را قدید کند. سنایی می‌گوید بعضی‌ ها عنکبوتان جامعه ‌اند که به فکر آن لاشه و مُردارند، بعضی ‌ها در هر یک دم، یک نفَس دو بار با خدای خود مذاکره دارند.

🔸 این بنای عمیق سنایی را که بیش از یکصد سال قبل از سعدی بود بعد جناب سعدی این را در گلستان خود به این صورت در آورد، اما مرحوم حکیم سبزواری او هم همان حرف سنایی را می‌ زند و می ‌گوید:
دم چو فرو رفت هاست هوست چو بیرون رود ٭٭٭ یعنی از او در همه هر نفسی های و هوست[4]
انسان که نفس را بر می ‌گرداند یا فرو می ‌برد این‌ #های_و_هوی او به نام خدای سبحان است، این را انسان در ماه مبارک رمضان بهتر می‌ فهمد حضرت فرمود نفس شما در این ماه تسبیح است، اگر کسی #شاگرد_ماه_مبارک_رمضان بود آن یازده ماه دیگر هم همین طور فکر می ‌کند.

[1]. إقبال الأعمال (ط ـ القدیمة)، ج‏1، ص2.
[2]. گلستان سعدی، دیباچه، باب اول.
[3]. سنایی، «حدیقة الحقیقه و شریعة الطریقه»، الباب السّادس فی ذکر نفس الکلّی و احواله.
[4]. غزلیات ملا هادی سبزواری، غزل شماره۳۶ .

📚 درس اخلاق
تاریخ: ۱۳۸۹/۰۵/۱۴

استاد حسن عباسی
💠 @Hasanabbasi_ir
3 هفته پیش
✅ سعدی یکی از مفاخر برجسته کشور در زمینه‌های مختلف از جمله ادبیات، دین، سیاست و... است. در گذشته بخشی عمده از کتاب‌های درسی ما مشتمل بر مطالب گلستان و بوستان سعدی بود، اما امروزه متأسفانه حتی برخی از دانشجویان رشته ادبیات ما قادر به روخوانی بوستان و گلستان نیستند.

MESBAHYAZDI.IR

استاد حسن عباسی
💠 @Hasanabbasi_ir
3 هفته پیش

برای مشاهده این آیتم به اپلیکیشن پیام رسان مراجعه کنید

#فیلم_سخنرانی استاد حسن عباسی

به مناسبت #روز_دانشجو

🔺 موضوع: چرا دیپلمات های ایرانی در مذاکرات برجام فریب خوردند؟

🗓 ۱۶ آذر ۹۹
📍برنامه زنده وبینار با همکاری تشکل های یزد

#سال_۹۹

مرجع نشر صوت و فیلم
استاد حسن عباسی
📡 @Dr_abbasi
3 هفته پیش
#صوت_سخنرانی استاد حسن عباسی

به مناسبت #روز_دانشجو


🔺 موضوع: چرا دیپلمات های ایرانی در برجام فریب خوردند؟

🗓 ۱۶ آذر ۹۹
📍برنامه زنده وبینار با همکاری تشکل های یزد

#سال_۹۹

مرجع نشر صوت و فیلم
استاد حسن عباسی
📡 @Dr_abbasi
3 هفته پیش
✅ صفحه رسمی استاد حسن عباسی در اینستاگرام

❌ اینستاگرام برای سومین بار صفحه استاد حسن عباسی را با 97k از دسترس خارج کرد.

▪️ صفحه جدید را می‌توانید از طریق لینک زیر دنبال نمایید:

🔸 Instagram.com/hasanabbasi.ir1

استاد حسن عباسی
💠 @Hasanabbasi_ir
3 هفته پیش
✅ جنود الهی

💬 آیت الله جوادی آملی

🔸 گرچه خدای سبحان صدر و ساقٴ جهان را هم «عیون» خود می ‌داند و هم جنود خود یعنی چیزی نیست كه در عالم باخبر نباشد و #گزارشگر_الهی نباشد و چیزی در جهان نیست كه فرمانبردار دستور خدا نباشد. امّا آن عنصر اوّل كه هر چیزی كه در جهان هست جزء نیروهای اطلاعاتی خداست ‌‌‌‌آن است كه خدا به همه درایت داد و هوش داد و هیچ موجودی نیست كه نفهمد؛ اگر زمین است می ‌فهمد، اگر آسمان است می ‌فهمد، اگر سنگ و خاك و گل است می ‌فهمد، اگر دریا و موجودات آبزیانند می‌ فهمند، اگر صحرا موجودات خشكی ‌اند می‌ فهمند. اینكه در قیامت زمین شهادت می ‌هد یا مسجد شهادت می ‌دهد یا شكایت می ‌كند كه كدام همسایه آمد كدام همسایه نیامد سرّش این است كه اینها می ‌فهمند! این اصل اوّل.

🔸 اصل دوّم اینكه مأموران نظامی حق هم هستند! گاهی خدا به دریا دستور می‌ دهد با یك عصا یك سد ‌‌‌‌آب درست می ‌شود یك جاده خاكی درست می‌ شود موسی و همراهانشان می‌ روند. وقتی از دریا گذشتند فرمان می ‌‌‌‌رسد وقتی كه فرعون و همراهانشان آمدند وسط این جاده خاكی به هم بیایید اینها را به كام بگیرید ﴿فَغَشِیهُم مِنَ الْیمِّ مَا غَشِیهُمْ﴾،[1] یك وقت به زمین دستور می‌ دهد دهان باز كن قارون را بگیر ﴿فَخَسَفْنَا بِهِ وَبِدَارِهِ الْأَرْضَ﴾[2] خب این زمین اگر نشنود و نفهمد آن جا دهان باز نمی ‌كند، این مأمور انتظامی خدای سبحان است.

🔸 چیزی در جهان نیست كه مأمور و ستاد فرمانبرداری خدای سبحان نباشد. نزدیكتر از همه و بالاتر از همه اعضاء و جوارح خود ما هستند! اینكه در قرآن دارد دست شهادت می‌ دهد پا شهادت می ‌دهد، تا انسان می ‌رود انكار كند دست می ‌گوید نخیر با همین دست رومیزی گرفتی زیرمیزی گرفتی با من گرفتی دیگر! ﴿یوْمَ تَشْهَدُ عَلَیهِمْ أَلْسِنَتُهُمْ وَأَیدِیهِمْ وَأَرْجُلُهُمْ بِمَا كَانُوا یعْمَلُونَ﴾[3] این دهان را مهر می ‌كنند ﴿نَخْتِمُ عَلَی أَفْوَاهِهِمْ﴾[4] وقتی آدم معلوم می شود دارد دروغ می ‌گوید فوراً دهان را در قیامت مهر می ‌كنند كه در سوره مباره «یٰس» است ﴿الْیوْمَ نَخْتِمُ عَلَی أَفْوَاهِهِمْ وَتُكَلِّمُنَا أَیدِیهِمْ وَتَشْهَدُ أَرْجُلُهُم﴾ همین دست می‌ گوید آقا رومیزی را تو گرفتی! این پا می ‌گوید زیرمیزی را تو گرفتی! ماییم و این #جنود_الهی از یك سو و عیون الهی از سوی دیگر.

🔸 یك بیان نورانی از وجود مبارك حضرت امیر (سلام الله علیه) هست كه فرمود: «یعْلَمُ عَجِیجَ الْوُحُوشِ فِی الْفَلَوَاتِ وَ مَعَاصِی الْعِبَادِ فِی الْخَلَوَاتِ وَ اخْتِلَافَ النِّینَانِ فِی الْبِحَارِ الْغَامِرَاتِ»[5] فرمود خدای سبحان این رفت و ‌آمد ماهی ها را در دریا می ‌داند، بعد فرمود: «مَعَاصِی الْعِبَادِ فِی الْخَلَوَاتِ» آن خلوت هایی كه انسان یك گناه‌ ها و لغزش دارد خدا می‌ داند، بعد فرمود مواظب باشید «جَوَارِحُكُمْ جُنُودُهُ» اعضا و جوارحی كه با آن كار كردید همان ها #سربازان_خدایند، هم شاهدند هم سربازان خدایند؛ نیروی انتظامی خدایند، نیروی مسلح خدایند. این بیان نورانی حضرت امیر غیر از آن قرآنی یك فضیلت دیگری را دارد آن نكته قرآنی آن است كه اینها می ‌فهمند؛ لذا شهادت می‌ دهند، این همان است كه در آیه قرآنی بود. فرمود: «جَوَارِحُكُمْ جُنُودُهُ» اعضا و جوارح انسان سربازان خدایند، ستاد فرمانبرداری خدایند.

🔸 اگر خدای سبحان دید انسان چندین بار بیراهه دارد می ‌رود خدا ‌آبروی او را حفظ كرده در توبه را باز كرده چند بار ابروی او را حفظ كرده، دیدی او دیگر نه او دیگر #پرده‌_دری می ‌كند آن‌ وقت با زبان او، او را می ‌گیرد یك جایی چیزی را امضا می‌ كند كه نباید امضاء بكند یك حرف را می‌ زند كه نباید بزند با زبان او، او را می ‌گیرد؛ یعنی خدای سبحان اگر خواست ما را بگیرد ـ معاذ الله ـ از جای دیگر سرباز نمی ‌آورد! یك حرفی می‌زنیم كه آبرویمان برود یك چیزی را می‌گیریم كه آبرویمان برود یك جایی را می ‌‌‌‌رویم كه آبروی ما برود فرمود: «جَوَارِحُكُمْ جُنُودُهُ» خب این منطق ما را نمی ‌سازد؟ بله می ‌سازد! این بیان نورانی حضرت امیر است فرمود مواظب باشید او اگر خواست كسی را بگیرد این ‌طور نیست كه از شرق یا غرب لشگركشی بكند، چون زبان ما سرباز خداست یك حرف می‌ زنیم #آبرو می‌رود یك جایی را امضا می ‌كنیم #آبرو می‌ رود یك چیزی را می‌ گیریم آبرو می‌رود این‌ طور نیست كه حالا از جای دیگر لشگركشی بكند كه «أَعْضَاؤُكُمْ شُهُودُهُ وَ جَوَارِحُكُمْ جُنُودُهُ».

[1]. سوره طه، آیه78.
[2]. سوره قصص، آیه81.
[3]. سوره نور، آیه24.
[4]. سوره یس، آیه65.
[5]. نهج البلاغة (للصبحی صالح)، خطبه198.

📚 دیدار با فرماندهان ارتش
تاریخ: ۱۳۹۰/۰۹/۰۳


@a_javadiamoli_esra

استاد حسن عباسی
💠 @Hasanabbasi_ir
3 هفته پیش
✅ The Islamic Republic's Strategic Depth | Dr. Hasan Abbasi

In this short, but profound clip, Dr. Hasan Abbasi tells us what is the strategic depth of the Islamic Republic of Iran.

Do the people of other nations love the Islamic Republic?

Dr. Hasan Abbasi also compares the Islamic Republic's strategic depth with that of the United States of America.

What is the difference between the two?

A great an eye-opening clip, which is a must see.

Duration: 04:57

@purestreammedia

استاد حسن عباسی
💠 @Hasanabbasi_ir
3 هفته پیش
✅ آخرین آرزوی آیت‌الله مصباح یزدی از زبان فرزندش

💬 حجت الاسلام علی مصباح فرزند ارشد مرحوم آیت الله #مصباح_یزدی:

🔸 «ایشان در آخرین روزهایی که در بستر بودند و به زحمت می‌توانستند صحبت کنند ما را خواستند و آخرین آرزوی خودشان را مطرح کردند. یک شب، در نیمه شب مرا صدا زدند و فرمودند: تنها آرزوی من این است که یک فهرست از موضوعات مورد نیاز و مشکلات فکری جامعه، آماده و برای آن‌ها جواب تهیه کنید.»

🔸 آیت الله مصباح یزدی در ادامه گفتند: «اگر این کار انجام شود. دیگر آرزویی ندارم. یک بار هم فرمودند همین الان بروید دنبال این کار و شروع کنید.»

استاد حسن عباسی
💠 @Hasanabbasi_ir
3 هفته پیش
💠 قرائت جمعیِ صفحه ۱۵۴ قرآن کریم
💠 قرائت سوره مبارکه اعراف از آیه ۳۱ تا آخر آیه ۳۷

🔸 نثار روح سردار سرتیپ شهید سیدمحمد حسین‌زاده حجازی

🌹 #مراسم_ختم_مجازی


مسجدمجازی‌حضرت‌عمّار‌ (ره)
🕋🧎@masjed_ammar
3 هفته پیش
💚 مراسم ختم مجازی شهید سردار سرتیپ پاسدار سید محمدِ حسین‌زاده حجازی

🔰 سردار عالی‌قدر و جانباز سرافراز سرتیپ پاسدار سید محمد حسین‌زاده حجازی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از سال‌ها مجاهدت و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر و مخلصانه در عرصه‌های مختلف پاسداری از انقلاب و میهن اسلامی در اثر عوارض شیمیایی ناشی از جنگ تحمیلی به درجه رفیع شهادت نائل آمد و به خیل عظیم شهیدان و یار دیرینش حاج قاسم سلیمانی پیوست.

🔸شهید سردار حجازی پس از دفاع مقدس در سپاه و بسیج و نیز ستاد کل نیروهای مسلح مسئولیت‌های خطیر و مهمی عهده‌دار شد که از جمله آنها می‌توان به فرماندهی نیروی مقاومت بسیج به مدت ۱۰ سال ، ریاست ستاد مشترک سپاه ، جانشین فرمانده کل سپاه و معاونت آماد ، پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستادکل نیروهای مسلح اشاره کرد.


🔸 ضمن عرض تسلیت به بازماندگان، مجلس ختم مجازی با قرائت فاتحه مع‌الصلوات و یک صفحه از قرآن کریم و نثار ثواب آن به روح مرحوم را هم‌اکنون برگزار می‌کنیم.


مسجد مجازی حضرت عمار ‹ره›
🕋🧎@masjed_ammar
3 هفته پیش
🔰 تاثیر اقتصادی برجام

🔹 پیش‌بینی استاد حسن عباسی در ویژه برنامه ٢٠ فروردین سال ٩٤ انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر و اشاره به نتیجه آن پیش‌بینی در ویژه برنامه ٢٠ فروردین سال ۱٤٠٠

اندیشه جویان استاد حسن عباسی
📡 @Hasanabbasi_students
3 هفته پیش
✅ صفحه رسمی استاد حسن عباسی در اینستاگرام

❌ اینستاگرام برای سومین بار صفحه استاد حسن عباسی را با 97k از دسترس خارج کرد.

▪️ صفحه جدید را می‌توانید از طریق لینک زیر دنبال نمایید:

🔸 Instagram.com/hasanabbasi.ir1

استاد حسن عباسی
💠 @Hasanabbasi_ir
3 هفته پیش
✅ به ارتشی بودن خود افتخار کنید

استاد حسن عباسی
💠 @Hasanabbasi_ir
3 هفته پیش
✅ پرده غفلت

💬 آیت الله جوادی آملی

🔸 وجود مبارك امام (سلام الله علیه) فرمود خداوند «مَعرُوفٌ عِند كُلِّ جَاهِل»[1] هیچ ممكن نیست كسی خدا را نشناسد، هیچ ملحدی! هیچ مشركی! منتها در اثر آن #رسوبات و #غفلت ها علم به علم ندارند. وقتی این پرده‌ ها و غفلت ها كنار رفت ﴿یعْلَمُونَ أَنَّ اللَّهَ هُوَ الْحَقُّ الْمُبِینُ﴾.

🔸 در سوره مباركه «ق» فرمود ما تو را عالِم نكردیم، بلكه پرده را برداشتیم (این یك). پرده را از روی اسرار عالم برنداشتیم، از جلوی چشم تو برداشتیم (دو); این دو كار از سوره مباركه «ق» به خوبی برمی‌آید، آیه 22 سوره مباركه «ق» این است كه ما چیزی در قیامت به شما نفهماندیم كه شما را عالم بكنیم، چیزی به شما تعلیم بكنیم نبود و از واقعیت و حقیقت اشیاء پرده را برنداشتیم؛ زیرا اشیاء #بی_‌پرده خلق شدند، پرده ‌ای روی اسرار عالم نیست، فقط یك مطلب سومی است كه ما در قیامت انجام دادیم و آن این است كه پرده ‌ای كه خودت جلوی چشم خودت آویختی ما این پرده را كنار زدیم ﴿لَقَدْ كُنتَ فِی غَفْلَةٍ مِنْ هذَا﴾. #غفلت برای آن است كه شیئی موجود باشد انسان به او توجه نداشته باشد، فرمود فقط بی ‌توجهی است نه بی ‌علمی! معلوم، موجود بود (یك) علم، موجود بود (دو) تو علم به علم نداشتی غافل بودی (سه) ما این پرده را از جلوی چشم تو برداشتیم الآن فهمیدی ﴿أَنَّ اللَّهَ هُوَ الْحَقُّ الْمُبِینُ﴾ (چهار); فرمود: ﴿لَقَدْ كُنتَ فِی غَفْلَةٍ مِنْ هذَا فَكَشَفْنَا عَنكَ غِطَاءَكَ﴾ نه «عنّا غطائنا» یا «عن الواقع غطائه»، واقع بی ‌پرده است و خدا هم ﴿نُورُ السَّماوَاتِ وَالْأَرْضِ﴾[2] است. ﴿فَكَشَفْنَا عَنكَ غِطَاءَكَ فَبَصَرُكَ الْیوْمَ حَدِیدٌ﴾ امروز چشمت حِدّت دارد، تیزبین است و خیلی از جاها را می ‌بیند.

[1]. الكافی (ط ـ الإسلامیة)، ج1، ص91.
[2] . سوره نور، آیه 35.

📚 سوره نور، جلسه 14
تاریخ: 1390/08/07

استاد حسن عباسی
💠 @Hasanabbasi_ir
3 هفته پیش
💢 ارتش را منحل کنید

🔻 حسن روحانی و ارتش...

🌐 اخبار استراتژیک
📡 @StrategicNews_ir
3 هفته پیش
✅ تصویری کمتر دیده شده از شهید حاج قاسم سلیمانی و مرحوم سردار حجازی

استاد حسن عباسی
💠 @Hasanabbasi_ir
3 هفته پیش
💢 سردار حجازی به لقاءالله پیوست

🔻 روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه ای از عروج سردار حجازی جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه بر اثر عارضه قلبی خبر داد.

🌐 اخبار استراتژیک
📡 @StrategicNews_ir
3 هفته پیش

برای مشاهده این آیتم به اپلیکیشن پیام رسان مراجعه کنید

#فیلم_سخنرانی استاد حسن عباسی

🔺 موضوع: ادواردو

📌بیستمین سالگرد شهادت ادواردو
(مهدی)آنیلی

📌انجمن اسلامی شهید ادواردو(مهدی)آنیلی

🗓 ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۹

#سال_۱۳۹۹

مرجع نشر صوت و فیلم
استاد حسن عباسی
📡 @Dr_abbasi
3 هفته پیش
دریافت سروش پلاس