کانال رسمی سروش‌پلاس


«در رثای مهندسان سروش‌پلاس»
مهندس در لغت به معنای «هندسه‌دان» است. در باب اهمیت هندسه همین بس که افلاطون بر سردر باغ آکادمی نوشته بود: «هر کس هندسه نمی‌داند وارد نشود!»
فرد برای دانستن هندسه محتاج ذهنی منظم است و افلاطون اولین قدم در مسیر فلسفه یا جستجوی حقیقت را داشتن ذهنی منظم و اندیشه‌ای شفاف می‌دانست.
امروزه مهندسی عرصه‌ پهناور و متنوعی از حوزه‌های علوم فنی را در بر گرفته؛ از دکل‌های عظیم نفتی و سازه‌های هزاران متری و اجرام و احجام عظیم‌الجسه گرفته تا ریزترین تراشه‌های کامپیوتری و یا ابزارها و بسترهایی در سطح نانو در مهندسی پزشکی و یا پدیده‌ای که فی‌نفسه هیچ عینیتی ندارد همچون کُدنویسی، موضوع کار مهندسین هستند!
ازجمله مهم‌ترین و پرکاربردترین محصولات مهندسی در روزمرگی‌های ما، اپلیکیشن‌های مختلف تلفن‌های هوشمند نظیر رسانه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها هستند.
سروش‌پلاس یکی از همین محصولاتِ خاصِ مهندسی است که در پسِ خدمات و محتواهای متنوع و زیبایی که ارایه می‌دهد، از فناوری‌های پیچیده و تلاش بی‌وقفه‌ مهندسین جوان و دانشمند ایرانی بهره‌مند است. شاید کمتر کسی بداند که در پس این اپلیکیشن پرظرافت و رنگارنگ چه تلاش‌های نفس‌گیر شبانه‌روزی و بی‌خوابی‌های مستمری در تولید و عرضه و نگهداری سیستم صورت گرفته و می‌گیرد.
پلتفرم پیام‌رسان، پیشینه‌ای در ایران نداشت و تیم سروش‌پلاس از جمله پیش‌قراولانی بود که در واقع زمین بایر پیام‌رسانی در این سطح از فناوری را تحویل گرفتند. حال به این مسئله، تحریم‌ها، محدودیت‌های مالی و بودجه‌ای، دست‌اندازهای قانونی، پروپاگاندای رسانه‌های بیگانه، بی‌عدالتی‌ها و رویکردهای انحصارگرایانه توسط تصمیم سازان در بازارِ یک چنین کسب‌وکاری و وجود رقبای خارجی مشهور و رایگان را اضافه کنید. اما مهندسان ما دست از تلاش برنداشتند و در این سال‌ها زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری‌ گسترده‌ای ایجاد کردند که حقیقتاً قابل افتخار است.

سروش‌پلاس به داشتن چنین مهندسان سربلند و پرتلاشی افتخار می‌کند.

۵ اسفند، روز مهندسی گرامی باد.

📌 برای مطالعه نسخه طولانی این یادداشت به وبلاگ ما سر بزنید:
🔗 https://srsh.ir/0ciep9

🌐 https://splus.ir
1 سال پیش
در باب اهمیت حفظ زبان مادری

ازجمله جذابیت‌های جوامع انسانی در سرتاسر جهان، رنگارنگی‌های فرهنگی است که یکی از بارزترین نمودهایشان تفاوت‌های زبانی است. زبانِ یک قوم گویی عصاره‌ تجربیات زیسته و مواجهاتِ لحظه به لحظه‌ بخشی از جامعه‌ انسانی طی هزاران هزار سال است که جمع شده و یکجا به شکل جوهره‌ فرهنگ ایشان نمود یافته است.
از نظر علمی تایید شده که چند زبانی تأثیر مثبتی بر روی هوش انسان دارد. حتی کسانی که به خاطر آشنایی با موسیقی ظرفیت ذهنی خود را افزایش می‌دهند، درواقع از موسیقی از آن جهت که یک زبان است بهره برده‌اند.
این تأثیر مثبتِ دو یا چند زبانی بر هوش و توانایی‌های شناختی افراد را می‌توان به سطح جامعه نیز تسری دارد؛ هرچه افراد ظرفیت‌مند، باهوش و دارای توانایی‌های شناختی بالا در جامعه‌ای زیست کنند، آن جامعه باهوش‌تر و بامعرفت‌تر خواهد بود. در چنین جامعه‌ رنگارنگی افراد از ظرفیت‌های شناختی متفاوت یکدیگر که به‌واسطه‌ تفاوت‌های زبانی ایجادشده، بهره می‌برند و این حاصل هم‌زیستیِ چند زبانی است.
ما ایرانیان نمونه بارز این بهره‌مندی هستیم و به تفاوت‌های زبانی و فرهنگی لُر و کُرد و فارس و تُرک و عرب و بلوچ و خراسانی و کرمانج و ... عشق می‌ورزیم و متلذّذ از رنگارنگیِ فرهنگِ ایرانی هستیم که همچون فرشی متکثر اما واحد است!
انسان و جامعه با زبانش که میراثی هزاران ساله است، به جهان معرفت می‌یابد. هر قدر زبان‌ها بیشتر و غنی‌تر باشند، این شناخت کامل‌تر خواهد بود. تنوع و قوت زبان‌ها باعث قوام جامعه خواهد بود. بیایید با فراموش نکردن زبان مادری خود دین خود را به انسانیت ادا کنیم.

به مناسبت روز جهانی زبان مادری

📌 برای مطالعه در باب ارتباط تفکر و زبان، نسخه مفصل این متن را در وبلاگ ما بخوانید:

🔗 https://srsh.ir/coiu8f

🌐 https://splus.ir
1 سال پیش
«در باب عدالت اجتماعی»

معمولا تمام آنچه به عادلانه بودنِ مناسبت افراد با جامعه می‌پردازد، ذیلِ مفهوم عدالت اجتماعی تعریف می‌شوند. میزان عدالت اجتماعی را عموما با مقایسه‌ تفاوت‌های موجود در توزیع ثروت و رفاه، آزادی‌های فردی و فرصت‌های برابر در جامعه می‌سنجند.
مفهوم عدالت اجتماعی یادآور حقوق و وظایفی است که در جامعه‌ انسانی میان افراد با یکدیگر و با جامعه حکم‌فرما است. این حقوق و وظایف پای مفاهیم دیگری چون مناسبت میزان مالیات و خدمات دولتی، بیمه تأمین اجتماعی، نظام سلامت عمومی و رایگان، آموزش عمومی و رایگان، خدمات عمومی، قوانین مربوط به کار و اشتغال و سامان‌دهی به بازار را به میان می‌کشد. تمامی این مفاهیم در جهت اطمینان از توزیع عادلانه ثروت و ایجاد فرصت‌های برابر و به دور از انواع تبعیض‌های نژادی، زبانی، قومیتی، مذهبی و امثالهم برای همه‌ی افراد جامعه است.
مردم ایران اسلامی 42 سال قبل به پا خاستند و نظامی را که باور داشتند ضد عدالت است، سرنگون کردند. عدالت اجتماعی از آرمان‌هایی است که از همان اولین روزهای انقلاب، مطرح بود و نظام جمهوری اسلامی خود را موظف به محقق ساختن آن می‌دید. تجربه زیسته ما ایرانیان اما نشان می‌دهد که حقیقتا در این مسیر موفق نبوده‌ایم کما این‌که در سخنرانی تاریخی مقام معظم رهبری به تاریخ 29 بهمن 1396 نیز اشاراتی به آن شد مبنی بر این‌که «در همه زمینه‌ها پیشرفت اتفاق افتاده اما در زمینه‌ عدالت باید کار کنیم و باید از مردم و خدا عذرخواهی کنیم. درباره عدالت مشکل داریم. ان‌شاءالله با همت مردان و زنان کارآمد در این ناحیه هم پیشرفت خواهیم کرد».
عدالت اجتماعی مفهوم ساده‌ای است که تحقق آن پیچیدگی‌های بسیاری دارد و ایران نیز چون اکثر نقاط جهان فعلا از آن بی‌بهره است. به امید روزی که دست در دست هم آن را تحقق‌یافته ببینیم.

به مناسبت 2 اسفند، روز جهانی عدالت اجتماعی.

📌برای مطالعه نسخه مفصل این یادداشت به وبلاگ ما سر بزنید:
🔗 https://srsh.ir/coiu8f

🌐 https://splus.ir
1 سال پیش
اقتصاد مقاومتی!
واژه‌ای که دست‌کم ۵ سال است به‌صورت جدی وارد ادبیات ایرانیان شده است. اقتصاد مقاومتی بر اساس آنچه کارشناسان امر می‌گویند، یعنی توجه به تولید داخلی و درون‌زایی اقتصادی و حتی‌الامکان به کمینه رساندنِ میزان وابستگی به دیگر اقتصادها. قطعاً این کاری بس دشوار است و در این روزگار، هیچ اقتصادی در دنیا نمی‌تواند کاملاً مستقل شود و مسئله استقلال اقتصادی به‌صورت نسبی مطرح می‌شود و اتفاقاً لفظ «مقاومت» اینجا معنا می‌یابد، جایی که تمام امور مذکور با توجه داشتن به حملات و تحریم‌های اقتصادی دشمنان و رُقبا پیگیری و صورت‌بندی شود. برای دستیابی به آن باید سه امر توأمان محقق شود:
1️⃣ افزایش کیفیت تولیدات و خدمات داخلی توسط صاحبان کسب‌ و کارها
2️⃣ حمایت تصمیم‌سازان از تولیدات و خدمات داخلی
3️⃣ اهتمام به خرید کالا و خدمات ایرانی توسط مردم
اگر هرکدام از این سه دچار مشکل باشد، کُمیت اقتصاد مقاومتی نیز خواهد لنگید. ازنظر فرهنگی نیز باید جامعه به سمت خودباوری و یافتن عرق و تعصب نسبت به مصرف کالا و خدمات ایرانی سوق داده شود. کاری که بر عهده نهادهای حکومتی است چراکه چنین پروژه‌های کلانی محتاج صرف زمان و هزینه و مدیریت گسترده و مداوم هستند. البته این امر نیز با دشواری‌هایی مواجه است. چراکه پس از پیروزی انقلاب و قریب چهار دهه، در پاسخ به ملی‌گراییِ افراطیِ دوره پهلوی، ملی‌گرایی به کناری نهاده شد و وجوه جهان‌شمولِ انقلاب بیشتر موردتوجه قرار گرفتند که این تا حدی باعث ایجاد دوگانه و (به‌ظاهر) متضادنمای ملی‌گرایی ـ انقلابی‌گری شد.
نباید فراموش کرد که وقتی صحبت از حمایت از کسب‌وکارهای داخلی به میان می‌آید، لزوماً تنها صنایع و معادن و تجارت‌های کلاسیک مطرح نیستند و کسب کارهای حساس و پراهمیتی چون شرکت‌های اینترنتی و پیام‌رسان‌ها و آنچه امروز در بستر فضای مجازی مشاهده می‌شوند نیز نباید به فراموشی سپرده شوند.
پر واضح است که قوت اقتصاد، درون‌زایی آن و گسترش کسب ‌و کارها به معنی افزایش و پایداری کارآفرینی و اشتغال‌زایی است.

۲۹ بهمن، روز اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی گرامی باد.

📌برای مطالعه نسخه مفصل این یادداشت به وبلاگ ما سر بزنید:
🔗 https://yun.ir/byiv42

🌐 https://splus.ir
1 سال پیش
چرا رادیو هنوز هم محبوب است؟

رادیو همواره رسانه‌ای قدرتمند بوده است. این ادعا را معمولاً به‌خاطر سهل‌الوصول بودن برقراری ارتباط و پخش برنامه‌ها و نیز گستردگی غیرقابل قیاس با رقیب سنتی‌اش تلویزیون مطرح می‌کنند. به‌طور سنتی رادیوهای محلی در امریکا و اروپا به‌طور جدیدی و مکرر با مخاطبین خود در تماس هستند و هرروز تعداد زیادی از مخاطبینشان در برنامه‌ها به شکل تلفنی مشارکت می‌کنند. این مسئله امروز در رادیوهای ملی هم دیده می‌شود، آن‌چنان‌که در کشورمان شاهد آن هستیم. از این نظر رادیوها اولین نسل از رسانه‌های تعاملی به‌حساب می‌آیند، رسانه‌ای که کنداکتور برنامه‌هایش به‌شدت متأثر از تعامل با مخاطبین است.
فارغ از همه‌ این‌ها باوجود گسترش رسانه‌های اجتماعی متنوع، گسترده و تعاملی بازهم رادیو در سراسر جهان محبوبیت خود را حفظ کرده است. دلایلی احتمالی‌ برای این محبوبیت برشمرده‌اند:
۱. انسان‌ها عموماً از تغییر فراری هستند و به بسیاری از امور روزمره عادت می‌کنند. بستر ایجاد تنوع در رادیو بسیار محدود است و مدیومِ انتقال کلام بیش از صدسال است که همان صدای انسان‌هاست و محتوا هم همان زبان و کلماتی است که می‌شناسیم. این میلِ انسان به ثبات، رادیو را ویژه کرده است.
۲. صدا و کلام اموری انسانی هستند که در تخلیه‌ی روانی و احساسی نقش بسیار مؤثری دارند، باعث می‌شوند انسان‌ها دل‌بسته‌ صدا و کلام مجریان و برنامه‌های رادیویی شوند.
۳. نبود تصویر در انتقال محتوا باعث می‌شود تا مخاطبین بیشتر بر محتواها تمرکز کنند و از این طریق شیرینی فهم دقیق مسائل مختلف را بیشتر تجربه کنند.
رادیوبازها معمولاً انسان‌های صبور و وفاداری هستند و مصاحبت با ایشان لذت‌بخش است؛ رادیو به آن‌ها آموخته که قبل از قضاوت تا پایان حرف‌ها را گوش کنند و بی‌توجه به این‌که «چه» کسی در حال «گفتن» است، به «جان کلام» توجه کنند.

به‌مناسبت 25 بهمن، روز جهانی رادیو

🌐 https://splus.ir
1 سال پیش
«درباره نقش زنان و دختران در علم»

واژه «زن» بر اساس آنچه در فرهنگ اَوِستایی مورد استفاده بوده، از ریشه «زان = دان» است که به «دانندگی» ارجاع دارد. همچنین معادل عربیِ واژه‌ «زن»، «امرأة» است که در یکی از معناهای آن «واسطه فهم بودن» آمده است.
اما امروز نقش و حضور زنان در تولید علم به‌روایتی حدود یک سوم نقش مردان است.
در کشورهایی چون ایران در نیم قرن گذشته حضور زنان و دختران در تحصیلات عالیه و تصاحب برخی کرسی‌های دانشگاهی رشدی تصاعدی و خیره‌کننده داشته که عده‌ای آن را از تاثیرات انقلاب اسلامی و برخی آن را حاصل مواجهه فشرده ایرانیان با مدرنیته دانسته‌اند.
فارغ از این‌که کدام گزاره صحت دارد، آنچه ثابت است عدم حضور پررنگ زنان در لبه‌های تولید علم است.
کارشناسان این عرصه معتقدند این نقص و فقدان بخاطر اجبار حضور زنان در زمینه‌هایی است که شاید مسئله‌ی قلبی آنان نیست!
برای مثال تولید علم محققان زن در زیرشاخه‌های علوم زیست‌محیطی گویا سه برابر مردان است! بر اساس نظر یونسکو این یعنی اگر زنان پی‌گیر ایده‌های خود باشند، حضور آن‌ها در لبه‌های تولید علم نیز مشاهده خواهد شد.

به مناسبت ۲۳ بهمن ، روز جهانی نقش زنان و دختران در علم

به‌امید توفیقات روز‌ افزون زنان هموطنمان.

🌐 https://splus.ir
1 سال پیش
🇮🇷 ۲۲بهمن ۱۳۵۷ یادآور احیای امیدی گران‌مایه برای تحقق برترین آرمان‌های بشریت بود و هرسال در این روزِ بزرگ هنوز امیدها را در قلبمان زنده می‌یابیم و بر ارواح پاک شهدای این راه مقدس درود می‌فرستیم.
سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گرامی باد.🎊

🌐 https://splus.ir
1 سال پیش
📣 «صفحه ویژه جشنواره فیلم فجر»؛
هرآنچه لازم است از جشنواره سی و نهم فیلم فجر بدانیم!

این امکان فراهم شده تا علاقه‌مندان سینما 🎞 از طریق صفحه ویژه جشنواره فیلم فجر، آخرین اخبار جشنواره، برنامه سینماها، مصاحبه‌های ویژه عوامل سازنده و بازیگران، تحلیل فیلم‌ها، حواشی و برنامه‌های مرتبط را پیگیری کنند. همچنین علاقه‌مندان در این صفحه می‌توانند برنامه «فجر امسال» را مشاهده کنند که هر روز به یکی از فیلم‌ها پرداخته و تحلیل‌ها و مصاحبه‌هایی از فضای سینماها در شب‌های اکران، ارایه خواهد کرد.
برای دسترسی به صفحه فوق کافی‌ است از قسمت ویترین، بنر ویژه جشنواره را لمس کنید.

🌐 https://sapp.ir/page/FilmFajr
1 سال پیش
🖋 آن بیت مشهور از سعدی را حتماً به یاد دارید:
«بنی‌آدم اعضای یک پیکرند
که در آفرینش ز یک گوهرند»
نفی تبعیض آرمانی ارزشمند است که بستر را برای شکوفایی استعدادهای انسانیت آماده می‌کند؛ آرمانی مقدس که در سراسر تاریخ تلاش‌های فراوانی توسط مردان و زنان آگاه برای تحقق آن صورت گرفته است.
اما دست‌کم در نیم‌قرن گذشته این آرمان گویی دستمایه سودجویی جهان سرمایه‌داری شده است؛ با مغالطه‌ای ظریف به‌جای نفی تبعیض به نفی تفاوت‌ها پرداخته و در حال متحدالشکل سازی جهان هستند!
این کار یعنی تیشه به رنگین‌کمان فرهنگ انسانیت زدن! یعنی همه به یک زبان حرف بزنند و مثل هم بپوشند و مثل هم بخورند و ...! از بین بردن تنوع زیبای انسانیت قطعاً تبعیض‌ها را از بین نمی‌برد چراکه تبعیض از لایه‌ای به لایه‌ی دیگر نقل‌مکان می‌کند. قطعاً اگر تفاوت نباشد تبعیضی هم وجود نخواهد داشت اما لزوماً وجود تفاوت به تبعیض منجر نمی‌شود.
اکنون که جهان در حال یک‌شکل شدن است، تبعیض‌های اقتصادی و سیاسی رنگ بیشتری به خود گرفته‌اند.
نمونه بارز تفاوت اما یک‌دلی در تجربه زیسته همه ما ایرانیان یافت می‌شود؛ ایران از دیرباز مثالی از وحدتی کثیر و کثرتی واحد از اقوام و ادیان بوده است. گرچه همه‌ی ما بر اساس آموزه‌های دینی و اخلاقی تمام‌قد در برابر تبعیض ایستاده‌ایم، اما قطعاً به تفاوت‌های زبانی و فرهنگی اقوام ایرانی عشق می‌ورزیم و متلذذ از رنگارنگی فرهنگشان هستیم که همچون فرش متکثر اما واحد است!
پس چقدر نیکو خواهد بود اگر به تفاوت‌ها احترام بگذاریم و آن‌ها را به رسمیت بشناسیم و با تبعیض مبارزه کنیم. به امید روزی که انسان‌ها در هیچ ساحتی با تبعیض مواجه نباشند و در عین تفاوت‌ها، برادرانه و یکدل جهان را به‌سوی نیکی‌ها سوق دهند.
16 بهمن، روز جهانی برادری انسانی گرامی باد.

📌برای مطالعه نسخه مفصل این یادداشت به وبلاگ ما سر بزنید:
🔗 https://yun.ir/f92dv

🌐 https://splus.ir
1 سال پیش
◾️علی انصاریان عزیز هم به هم‌قطار خود مهرداد میناوند پیوست!
یک سال است که عزیزان و دوستان و همشهریان و اساتید و هنرمندان و این روزها ورزشکاران محبوبی را از دست می‌دهیم!
داغ از دست دادن برخی افراد بر سینه جامعه سنگینی بیشتری می‌کند، شاید محبوبیت گسترده و جوانی افرادی چون میناوند و انصاریان علت اصلی این مسئله باشد.
قطعا زمانی که افراد محبوب این چنین از دست می‌روند از نظر هشدارها و تحذیرهای کرونایی تاثیر بیشتری بر جامعه دارند.
از خداوند متعال عاجزانه می‌خواهیم که روزهای پر غصه مردمان این مرز و بوم را پایان دهد و دوباره قلب‌های ایرانیان را از شادی‌های پردوام لبریز کند.

ستارگانی چون مرحومان میناوند و انصاریان با مرگ خود احتمالا بسیاری را در باب جدی گرفتن پروتکل ها بیدار می‌کنند و این آگاهی‌بخشی به جامعه و نجات عده بسیاری از مرگ، شاید آخرین امر خیری است که این بار ناخواسته مسبب آن بوده‌اند و امیدواریم این نیز توشه آخرت ایشان باشد.

سروش‌پلاس بار دیگر درگذشت مهرداد میناوند و علی انصاریان را تسلیت عرض می‌کند.

🌐 https://splus.ir
1 سال پیش
«مادر» در لغت به معنای «پدیدآورنده‌ ما» است! گرچه در تولد هر انسان پدر و مادر واسطه خلقت‌اند اما در تمام سنت‌های دیرین در اقصی نقاط جهان، مادر است که هم‌ارز حیات بخش و زندگی دهنده معنا شده است. گاهواره‌ بطن مادران اولین ساحت خلق هستیِ دنیوی انسان است و شاید از این رو «مادر» تا این حد در سنت‌ها و ادیان، در تمام اعصار، مقدس شمرده شده است. مادران، خدایگان کوچک و محدودی هستند که زیبایی‌ها و خلاقیت خداوند یکتا را نمایندگی می‌کنند. انسانیت، هستیِ خود را مدیون این گونه بودن مادر است: زیبا، مهربان و حیات بخش.
اما تاریخ بانویی را به خود دیده که مادر تمام نیکی‌هاست؛ مادر فرزندان و نوادگانی که جهان به انتظار رجوع ایشان نشسته! امشب در آستانه میلاد با سعادت او قرار داریم.

🎉 ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها، روز زن و روز مادر مبارک باد.

🌐 https://splus.ir
1 سال پیش
درباره‌ی «روز جهانی آموزش»

سازمان جهانی یونسکو امروز پنجم بهمن‌ماه مقارن با بیست و چهارم ژانویه را «روز جهانی آموزش» نام‌گذاری کرده است؛ ایده پردازان این سازمان معتقدند نمی‌توانیم برای مردم جهان برابری، آزادی، عدالت و از بین رفتن فقر را آرزو کنیم درحالی‌که میلیون‌ها کودک و بزرگ‌سال را بدون آموزش رها کرده باشیم.
امسال سومین سالی است که این روز را با چنین عنوانی جشن می‌گیرند، شعار امسال «بازیابی و احیای آموزش برای نسل کرونایی» است!
آموزش آنلاین یا مجازی محتاج زیرساختی فناورانه است. مسئله‌ی آموزش مجازی و درگیر شدن با امور کمی و کیفی مربوط به زیرساخت‌های آن چالشی بزرگ است. پیام‌رسان‌های داخلی چون سروش‌پلاس، پلتفرم‌های قابل‌اعتماد و کم‌هزینه‌ای هستند که حتی‌الامکان بستر را برای متوقف نشدن سیر آموزش‌های عمومی و تخصصی در تمامی سطوح فراهم کرده‌اند. سرویس‌های متنوع ارایه‌شده در ویترینِ سروش‌پلاس، شاهد این مدعاست.
تلاش ما در سروش‌پلاس ادای سهم خود در تحقق عدالت آموزشی در دوران محدودیت‌های کرونایی است. برای تحقق کلی این آرمان در بستر آموزش آنلاین لازم است تا تصمیم‌سازان کلان کشوری با حفظ فضای رقابتی میان کسب و کارهای اینترنتی و پلتفرم‌های متنوعِ داخلیِ این چنینی و پرهیز از رویکردها و الطاف انحصاری، بستر را برای هم افزایی‌های تکنولوژیک فراهم سازند چرا که پدیده‌های فناورانه در بستر رقابت است که توسعه می‌یابند و در جهت تسهیل خدمت رسانی به افراد جامعه قدم بر می‌دارند. اتفاقی که مع‌الاسف شاهد آن نبودیم و برخی کوته نظری‌ها منجر به محدودیت خدمت‌رسانی آموزشی در این اوضاع همه‌گیری کرونا شده است.

به امید روزی که عدالت آموزشی در ایران اسلامی و نیز سراسر جهان محقق شود و «مستضعفِ آموزشی» مصداقی نداشته باشد.

روز جهانی آموزش گرامی باد.

صفحه ویژه «آموزش» در سروش‌پلاس:
🆔 https://sapp.ir/page/Amouzesh

🌐 https://splus.ir
1 سال پیش
غزه یکی از متراکم ترین مناطق مسکونی خاورمیانه، در حاشیه‌ی دریای مدیترانه قرار دارد. این شهر سال‌ها است که تحت محاصره و تحریم رژیم صهیونیستی قرار گرفته است. علاوه بر جنایات نظامی صورت گرفته و حملات گاه‌گاه و مستمر صهیونیست‌ها، مدت‌هاست که شاهد جنایت‌های اقتصادی و اجتماعی در حق مردم این منطقه هستیم. این‌ها همه با همکاری همسایه‌ی بی‌وفا و جفا‌پیشه‌ی آن‌ها یعنی مصر، صورت گرفته است.
تحریم‌ها و محاصره‌ی اقتصادی غزه باعث شده تا کودکان بسیاری از تحصیل، نوجوانان زیادی از تفریح، جوانان بسیاری از زندگی سالم و کهنسالان فراوانی از دسترسی به امکانات درمانی مکفی بازبمانند و بر این‌ها باید کشته‌های فراوانی را طی سال‌های متمادی افزود، جوانانی که به پاس آرمان آزادی جان دادند و دردناک این‌که این‌ها همه در سایه‌ی سکوت خبری بنگاه‌های خبری وابسته به بدنه‌ی قدرت در دنیا صورت می‌گیرد. این‌ها همه، غزه را به گورستان آرزو‌ها تبدیل کرده است.
فارغ از تمام مناسبات و رویکردهای سیاسی، باید منصفانه قضاوت کنیم؛ به این ترتیب که محروم کردن انسان‌ها از حقوق اولیه و به جهنم بدل کردن حیات ایشان، با هر بهانه‌ای مردود است.
به امید روزی که خون هیچ انسانی به ناحق ریخته نشود و صلح پایدار برای جهان از یک آرزوی صرف به واقعیتی عینی بدل شود؛ تا رسیدن آن روز ما همه «منتظرانیم»!
ریشه‌ی واژه‌ی «غزه» به وجهی معنای «بشارت» می‌دهد؛ پس بشارت باد بر شما روز رهایی! روزی که وعده‌ی صدق الهی محقق خواهد شد و زمین وارثان خود را خواهد یافت!
سروش‌پلاس روز جهانی غزه را گرامی می‌دارد.

🌐 https://splus.ir
1 سال پیش
با سجده‌ی زهرا عبادت، جان گرفته
حق، با بتول از انبیا پیمان گرفته

با «هَل اَتی» درهای «بارِ عام» باز است
زهرا که باشد سفره‌ی ایتام باز است

از نسلِ سلمانیم و یار اهل بیتیم
ما هم غلامِ خانه زاد اهل بیتیم

هم سایه توحید بود و روح عصمت
هم کارِ خانه با کنیزش کرده قسمت

از عهده‌ی مدحش دلِ ما بر نیامد!
«زهرا شدن» از غیرِ زهرا بر نیامد…

با خون نموده نخلِ دین را آبیاری
او مادرِ نسلِ شهیدان است… آری!

نجمِ شفاعت بود عرشِ مهر و مَه را
پس دومین رکنِ ولایت بود «زهرا»

ما لال بودیم… او تبِ فریادمان داد
رسم حمایت از ولی را یادمان داد

حیدر، اگر یکّه سوارِ یکّه تاز است
زهرا که باشد، از سِپر هم بی‌نیاز است!

اندوه حیدر تا قیامت رفتنی نیست
«گفتن ندارد!» داغ زهرا گفتنی نیست
(با تلخیص از احمد بابایی)

🏴 سروش‌پلاس ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) را بر تمام شیعیان و آزادگان جهان تسلیت عرض می‌نماید. در این روزها و شب‌ها ما را از دعای خیر خود محروم نفرمایید.

📌 به همین مناسبت می‌توانید به بخش «دین و مذهب» در ویترین سروش‌پلاس سر بزنید و از محتواهای مرتبط و متنوع با این روز عزیز بهره‌مند شوید. همچنین با فراهم شدن امکان پخش زنده‌ی مراسم مذهبی هیئات در ویترین سروش‌پلاس، می‌توانید در این روزهای محدود کرونایی مجالس عزاداری را به طور زنده مشاهده کنید.

🌐 https://splus.ir
1 سال پیش
◾️ پروازی که از تهران بلند شد اما بر کویر حسرت دل‌های ما نشست!

سروش‌پلاس اولین سالگرد حادثه‌ی دردناک پرواز ۷۵۲ را تسلیت عرض می‌نماید.
رسیدگی سریع‌تر به پرونده این حادثه، کمترین اقدام برای تسلی داغ این خانواده‌هاست.

🌐https://splus.ir
1 سال پیش
📣 «کمپین انتخاب شعار سروش‌پلاس»

داشتن یک شعار تبلیغاتی خوش آهنگ، تأثیرگذار و دلپذیر می‌تواند تأثیر بسیار مثبتی بر روی برند و کسب و کار داشته باشد. از این‌رو در نظر داریم تا با کمک شما همراهان همیشگی، شعاری خلاقانه و ارزشمند را برای سروش‌پلاس بیافرینیم!
در تلاشیم تا این مهم در قالب «کمپین انتخاب شعار سروش‌پلاس» محقق شود.
در طی این کمپین، هر فردی می‌تواند به تعداد دلخواه شعارهای مد نظر خود را برای ما ارسال کند. شعارهای دریافتی در کمیته داوری بررسی شده و بهترینِ آن ها انتخاب خواهد شد.
📌 اما برای داوری چه مواردی مهم است؟ برای کسب بیشترین امتیاز در فرآیند داوری، به موارد زیر توجه کنید:

🔺 از نقاط تمایز سروش‌پلاس غافل نمانید (برای مثال محتوای متنوع،‌ سرعت، ‌امکانات و ...).
🔺 روی خدمات اصلی سروش‌پلاس تمرکز کنید (پیام‌رسانی و ارتباطات از مهم‌ترین خدمات سروش‌پلاس می‌باشند).
🔺 آینده‌نگر باشید اما اغراق نکنید (مثلا استفاده از عباراتی مانند بهترین‌، قوی‌ترین و ... مناسب نمی‌باشند).
🔺 از اتفاقات روزمره و مد روز گذر کنید.
🔺 ریتم، ‌قافیه و آهنگ در شعار‌های چند بخشی را فراموش نکنید.
🔺 خلاقیت را چاشنی کار خود کنید.
🔺 هرگز کپی نکنید.

⏳شما از امروز یعنی دوشنبه ۹۹/۱۰/۱۵ به مدت ده روز زمان خواهید داشت تا شعارهای خود را از طریق کانال تعاملی @splus.slogan برای ما ارسال نمایید.

🎁 شعار برتر به‌صورت رسمی استفاده خواهد شد و به صاحب اثر نیز هدیه‌ای نفیس تعلق خواهد گرفت.

🌐 https://splus.ir
1 سال پیش
بنابر گزارشات واحد پشتیبانی سروش‌پلاس، دریافتیم که ارتباط برخی از کاربرانی که از طریق یکی از اپراتورهای تلفن همراه با ما همراهی می‌کنند، گهگاه با اختلال و قطعی مواجه می‌شود.
ما در سروش‌پلاس به نوبه‌ی خود از کاربران محترمی که دچار این مشکل شده‌اند، پوزش می‌طلبیم و به ایشان اطمینان می‌دهیم که بی‌وقفه پی‌گیر برطرف شدن ایرادات موجود هستیم.

🌐 https://splus.ir
#پست_موقت
1 سال پیش
🏴 ای تیر غمت را دل عشاق نشانه
جمعی به تو مشغول و تو غایب ز میانه


آرزویش این بود که پاکیزه به دیدار پروردگارش نایل شود؛
در جنگ با خصم چون گرزی سخت بود و به هنگام نوازش یتیمان چون پر پروانه لطیف! گهگاه باید التماسش می‌کردند تا از بالای خاکریز پایین بیاید که مبادا هدف قناسه‌چیان داعشی قرار بگیرد و بعضاً باید از او خواهش می‌کردند تا مصاحبت خاضعانه و صمیمانه‌اش را با پیرمردان و پیرزنان فرزند از دست داده در روستایی دورافتاده کوتاه کند تا به فلان قرار و بهمان جلسه برسد. آن جا که لازم بود بجنگد در خط مقدم می‌ایستاد، آنجا که نیاز به نجات سیل‌زدگان و زلزله‌زدگان احساس می‌شد در میانه‌ی معرکه حضور داشت. جایی به بلند کردن بچه‌ی شهید از روی صندلی معترض می‌شد و جایی دیگر از هم‌وطن بدحجابش در برابر هجمه‌های نامعقول افراطیان دفاع می‌کرد. هم به این وری‌ها اعتراض داشت و هم آن وری‌ها را نصیحت و نهی می‌نمود. به هرکه می‌رسید از مرجع‌تقلید و همکار و همرزم و رفیق و ... می گفت: «از من راضی هستید؟»
حاج قاسم که بود که اینقدر خلق الله را جدی می گرفت؟ انگار او آن پاکیزگی مطلوبش را تنها در نیایش‌های شبانه‌اش جستجو نمی‌کرد، وی حقیقتاً در میان انسان‌ها و با آن‌ها زیست، چنان زیستنی که پایانش جز شهادت نبود! گویی از معدود کسانی بود که حقیقتاً "زندگی" کرد؛ جنگید، عبادت کرد، عشق ورزید و رفت!
آن چه در تشییع میلیونی حاج قاسم سلیمانی مشاهده کردیم و محبوبیت فراوان ایشان در میان تمام اقشار جامعه، درواقع حاصل «سبک زندگی» آن مرد بزرگ بود. دریغا که امروز پس از حسرتی یک‌ساله، به جای خالی‌اش می‌نگریم.
روحش شاد، یادش گرامی و راهش پُر رهرو باد.

🌐 https://splus.ir
1 سال پیش
🎉 سال نو میلادی مبارک!
به اول ژانویه و تحویل سال نو میلادی نزدیک می‌شویم؛
واژه‌ی ژانویه (January) ریشه در اسم لاتینیِ "Janus" دارد. ژانوس یکی از الهه‌های روم باستان است؛ رب‌النوع دروازه‌ها، گذرگاه‌ها، عبور، شروعی دوباره و خداوندگار برخاستن‌ها!
چند روزی پس از شب یلدای خودمان که یادآور و حافظِ امیدِ عبور از ظلمت به نور است، این بار به بهانه‌ی سنت باستانی دیگری که فاصله‌ی چندانی هم با سالروز میلاد مسیحای نجات‌بخش، حضرت عیسی (ع) ندارد، به آغازی نو می‌اندیشیم، امیدمان را به آینده‌ای روشن حفظ می‌کنیم و در کنار یکدیگر از خداوند یکتا فرداهایی روشن و پر از آرامش و سلامتی را مسئلت خواهیم کرد؛ چه زندگی نیست مگر "آغازی" پس از "پایانی"!
امسال اول ژانویه مقارن با دوازدهم دیماه است. سروش‌پلاس سال نو میلادی را شادباش می‌گوید.
🎉 Happy new year 2021!

🌐 https://splus.ir
1 سال پیش
🌃 شب یلدای امسال بسیار خاص‌تر از سال‌های قبل برگزار خواهد شد. محدودیت‌های ایجاد شده بدلیل شیوع بیماری کرونا این رسم دیرین را نیز تحت تاثیر قرار داده است.
یلدا که در لغت به معنای زایش و تولد است، شبی است که در پایان آن روزهایی انتظار ما را می‌کشند که بهره‌ی بیشتری از حضور آفتاب زندگی‌بخش خواهند برد. شبی که پایانش روشنایی بیشتر خواهد بود! شبی که گویی حد فاصل ظلمت و نور است.
از سویی این مناسبت زیبای ایرانی حسن تقارنی با روز میلاد حضرت زینب کبری سلام‌الله علیها دارد که در تقویم ایرانیان با عنوان روز پرستار 👩‍🔬 نامگذاری شده است؛ چه زیبا تصادفی که زادروز پرستار و پیام آور کربلا که روشنایی بخش آن ظلمت شد، حقایق را آشکار کرد و اصلی شد میان تاریکی‌ها و نور، مقارن شده است با شب یلدا!
🎊 این فرخنده روز و شب، بر همه‌ی شما کاربران، مخصوصا تمامی پرستاران عزیز، تبریک و تهنیت باد. پرستارانی که خود، یلدا گونه جامعه را به سوی روشنایی های فردا بر دوش می کشند، فردایی که در آن دیگر غم ویروس کرونا وجود ندارد! سلام همیشگی ما بر این سلامت پیشگان باد.
اطمینان داریم تمامی هموطنان عزیزمان به پاس قدردانی از زحمات پرستاران خدوم که در این ایام، شب و روز خود را وقف مراقبت از بیماران و حفظ و ارتقاء سلامت در جامعه نموده‌اند، یلدا را به شکل جدیدی برگزار خواهندکرد. شب نشینی های شب یلدا که از رسوم دیرپای ایرانیان است، همواره نردبانی بوده برای کوتاه کردن شب، مباد که نیشتری شود به دست اجل برای کوتاهی عمر عزیزانمان!
یلدای امسال احتمالا محدودتر برگزار خواهد شد و دورهمی‌های خانوادگی را می‌توان بدون تجمع و بصورت مجازی برقرار کرد.
ما نیز در سروش‌پلاس برای تحقق این مهم در کنار شما هستیم. علاوه بر امکاناتی مانند تماس صوتی و تصویری که می‌توانند در برقراری ارتباط با عزیزان، شما را یاری کند، مواردی همچون فال حافظ، فیلم، موسیقی، بازی و ...، همه و همه از طریق ویترین سروش‌پلاس در دسترس شما قرار گرفته است.
عمرتان به درازای هزاران یلدا

🔗 https://sapp.ir/page/vitrin

🌐 https://splus.ir
1 سال پیش
دریافت سروش پلاس